Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
06.03.2021 05:10

WWF Slovensko spustilo súťaž zameranú na slobodný pohyb zvierat


WWF logo


Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko spustil videosúťaž pre deti a mládež s názvom Konektivita pre všetkých. Súťažiaci musia natočiť krátke video o prekážkach, ktoré bránia zvieratám vo voľnom pohybe.


 Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová z WWF Slovensko.  Približuje, že všetky druhy živočíchov sa pohybujú na rôzne vzdialenosti, aby prežili. Krátke trasy prekonávajú napríklad obojživelníky, stredne dlhé podnikajú líšky a dlhé presuny majú vtáky či veľké šelmy. "Udržiavanie ich migračných trás bez prekážok je nevyhnutné pre ich prežitie," podotkla.       

Problémom podľa Settey Hajdúchovej je, že pre cestovné a životné potreby ľudia stavajú prekážky, ktoré bránia zvieratám v dosiahnutí ich cieľov. Ide o cesty, železnice, ploty, domy aj priemyselné areály. "Našťastie, existujú riešenia: najjednoduchším riešením je, samozrejme, zachovanie migračných trás zvierat tak, aby ich cesta z bodu A do bodu B zostala voľná a priechodná," vysvetľuje Settey Hajdúchová. Dodáva, že ak to nie je možné, musia ľudia pomôcť prekonať zvieratám prekážky, ktoré im postavili do cesty. Ako príklad uvádza budovanie tunelov popod cesty alebo zelených mostov ponad ne.       

Žiaci, študenti a mladí ľudia do 26 rokov musia vytvoriť krátke video o voľne žijúcich živočíchoch. Mali by ukázať, ako im ľudia ukrajujú z pôvodnej krajiny a čo im stavajú do cesty - domy, ploty, cesty. Súťažiaci sa musia zamyslieť nad tým, ako im ľudia môžu pomôcť, uviedla Settey Hajdúchová. Poznamenala, že najlepšie projekty budú odmenené a víťaz sa bude môcť v septembri zúčastniť na konferencii Karpatskej sústavy chránených území v maďarskom Vyšehrade.       

Aktivita vznikla v rámci projektu ConnectGREEN, ktorý sa zameriava na obnovu a manažment biokoridorov v horských regiónoch povodia Dunaja. Súťaž spustila Štátna ochrana prírody SR spolu s WWF Slovensko, Slovenskou agentúrou životného prostredia a Spectra centrom excelentnosti Európskej únie pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2017
V jedálničku našich detí by mali pribudnúť ryby a strukoviny
Myslí si to olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, ktorý sa stal tvárou projektu o zdravom životnom štýle "Hravo ži zdravo". Už po šiestykrát mapoval životný štýl piatakov základných škôl po celom Slovensku. Najúspešnejších účastníkov čakal Matej Tóth vo Vysokých Tatrách s tréningovým prekvapením.
viac
16.05.2019
Zemplínska ostrá kosa napíše svoj jubilejný desiaty ročník
Súťaž v kosení ručnou kosou, ktorá sa uskutoční v sobotu (18. 5.) v Nižnom Hrušove vo Vranovskom okrese, napíše svoj jubilejný desiaty ročník. Pripravený je aj sprievodný program.
viac
18.09.2020
Poľovníci by mali dodržiavať zákony pri pohybe psov v prírode
Poľovníci by mali dodržiavať platné zákony pri pohybe psov vo voľnej prírode. Majitelia by zas mali rešpektovať zákonné práva poľovníkov, rešpektovať ochranu prírody a životného prostredia.
viac
24.03.2021
WWF Slovensko spustil kampaň na podporu rozšírenia záchrannej stanice v Zázrivej
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú kampaň na podporu rozšírenia stanice. Umožní to zachrániť a vrátiť do prírody viac zranených zvierat.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %