Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
24.03.2021 03:10

WWF Slovensko spustil kampaň na podporu rozšírenia záchrannej stanice v Zázrivej


Snímka zdroj: (zachranazvierat.sk). Autor snímky: (Jozef JURÍK).


Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú kampaň na podporu rozšírenia stanice. Umožní to zachrániť a vrátiť do prírody viac zranených zvierat.


Udeje sa tak pri príležitosti Hodiny Zeme, ktorá pripadá na sobotu (27. 3.). Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová z WWF Slovensko.

Kampaň WWF Slovensko a záchrannej stanice potrvá do konca apríla. Vyzbierané peniaze sa použijú na rozšírenie stanice o malý les. Ten poskytne priestor väčším druhom zvierat počas rehabilitácie. „Priestor je potrebné oplotiť a vybudovať prístrešok. Časť peňazí bude použitá na dokončenie návštevnej zóny, kde pribudnú náučné prvky pre deti,” priblížila Settey Hajdúchová.

Záchranná stanica funguje v Zázrivej na Orave od roku 2001 a zameriava sa na záchranu poranených či chorých voľne žijúcich zvierat a opustených mláďat, ich rehabilitáciu a návrat do prírody. Vo viac ako 90 percentách prípadov je príčinou zranenia živočícha ľudská aktivita, uvádza zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy Metod Macek.

Počas Hodiny Zeme sa dominanty miest zvyknú zahaliť do tmy a upriamia tak pozornosť na to, čo môžu ľudia urobiť pre záchranu planéty. Settey Hajdúchová však pripomína, že Hodina Zeme bude už druhý rok iná, a to bez ľudí, ktorí zhasínanie pamiatok sledujú. „Naša planéta závratnou rýchlosťou stráca lesy, mokrade, rastliny a živočíchy. Náš vzťah k prírode je nebezpečne nevyvážený. Je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že naša budúcnosť a budúcnosť našej planéty sú spojené nádoby,” hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann. Dodáva, že prispieť k zmene môže každý napríklad voľbou dopravy, nákupu či priamo podporou tých, ktorí sa svojou prácou pričiňujú o záchranu prírody.

Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii a v roku 2011 sa k nej pridalo aj Slovensko. Počas nej zhasli na Slovensku hrady, zámky i verejné inštitúcie. Spočiatku Hodina Zeme poukazovala na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Neskôr sa však podľa WWF Slovensko začala upriamovať pozornosť na poškodzovanie prírody a vymieranie druhov rastlín a živočíchov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2016
Dobrovoľní online mentori pomôžu deťom z rómskych osád
Na podporu vzdelávania a napredovania detí z rómskych osád spustila organizácia ETP Slovensko webovú stránku online mentoringu www.schopnedeti.sk, ktorá je prístupná od 1. októbra.
viac
16.03.2017
Mesto Žilina aj v roku 2017 podporí Hodinu Zeme
Projekt Hodina Zeme je celosvetová ekologická akcia zameraná na ochranu našej planéty Zem. Na Slovensku sa uskutoční už po ôsmykrát a mesto Žilina sa opäť do projektu zapojí tým, že v sobotu 25. marca 2017 zhasne od 20:30 do 21:30 hod. osvetlenie Katedrály Najsvätejšej Trojice a balustrády.
viac
15.08.2020
Zoo Košice privítala v júli rekordných takmer 63.000 návštevníkov
Rekordnú návštevnosť zaznamenala Zoologická záhrada Košice v priebehu mesiaca júl. "Bránami zoo prešlo takmer 63 000 návštevníkov, čo je o 5000 viac ako vlani.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %