Snímka zdroj: (zachranazvierat.sk). Autor snímky: (Jozef JURÍK).
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú kampaň na podporu rozšírenia stanice. Umožní to zachrániť a vrátiť do prírody viac zranených zvierat.
Udeje sa tak pri príležitosti Hodiny Zeme, ktorá pripadá na sobotu (27. 3.). Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová z WWF Slovensko.
Kampaň WWF Slovensko a záchrannej stanice potrvá do konca apríla. Vyzbierané peniaze sa použijú na rozšírenie stanice o malý les. Ten poskytne priestor väčším druhom zvierat počas rehabilitácie. „Priestor je potrebné oplotiť a vybudovať prístrešok. Časť peňazí bude použitá na dokončenie návštevnej zóny, kde pribudnú náučné prvky pre deti,” priblížila Settey Hajdúchová.
Záchranná stanica funguje v Zázrivej na Orave od roku 2001 a zameriava sa na záchranu poranených či chorých voľne žijúcich zvierat a opustených mláďat, ich rehabilitáciu a návrat do prírody. Vo viac ako 90 percentách prípadov je príčinou zranenia živočícha ľudská aktivita, uvádza zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy Metod Macek.
Počas Hodiny Zeme sa dominanty miest zvyknú zahaliť do tmy a upriamia tak pozornosť na to, čo môžu ľudia urobiť pre záchranu planéty. Settey Hajdúchová však pripomína, že Hodina Zeme bude už druhý rok iná, a to bez ľudí, ktorí zhasínanie pamiatok sledujú. „Naša planéta závratnou rýchlosťou stráca lesy, mokrade, rastliny a živočíchy. Náš vzťah k prírode je nebezpečne nevyvážený. Je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že naša budúcnosť a budúcnosť našej planéty sú spojené nádoby,” hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann. Dodáva, že prispieť k zmene môže každý napríklad voľbou dopravy, nákupu či priamo podporou tých, ktorí sa svojou prácou pričiňujú o záchranu prírody.
Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii a v roku 2011 sa k nej pridalo aj Slovensko. Počas nej zhasli na Slovensku hrady, zámky i verejné inštitúcie. Spočiatku Hodina Zeme poukazovala na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Neskôr sa však podľa WWF Slovensko začala upriamovať pozornosť na poškodzovanie prírody a vymieranie druhov rastlín a živočíchov.