Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
13.04.2024 09:55

Výstavbu kompostárne by mali ukončiť v júni, mesto vybavuje povolenia


Snímka zdroj: mesto Brezno


Mesto Brezno by malo v júni ukončiť výstavbu kompostárne, s ktorou v areáli za bývalou mliekarňou a súčasnou betonárkou na Mliekarenskej ulici začalo pred takmer dvomi rokmi. Informovala o tom samospráva na svojom webe s tým, že vybavuje povolenia potrebné k jej prevádzke a činnosti.


Nová kompostáreň s modernými technológiami má ročne spracovať 3500 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Breznu to umožní lepšie separovať a spracovať tento odpad na ďalej využiteľný kompost pre potreby obyvateľov i mesta.         

"Novovybudovanou kompostárňou zvýšime a zmeníme systém separácie odpadov. Vďaka tomu sa zníži percento biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, ktorý sa skládkuje a likviduje na miestnej skládke, čím sa mestu znížia poplatky za jeho uloženie. Ušetrené financie následne pokryjú navýšenie cien za prepravu odpadu," konštatoval primátor Tomáš Abel.

Lokalita, kde budujú kompostáreň, je v územnom pláne Brezna určená na funkciu priemyselnej výroby a je dostatočne vzdialená od najbližšej obytnej zóny. V rámci výstavby vlani vyčistili priestory a v teréne osadili stavbu, z betónu odliali steny kompostovacej haly a hygienizačných boxov. Na rad prišlo zastrešenie haly, vytvorenie štrkového podložia, osádzajú sa podzemné nádrže na činnosť technológie.         

"Pod odborným vedením dodávateľa technológie realizačná firma osadí a odskúša celú technológiu spracovania kompostu, vybudujeme spevnenú plochu, na ktorej budeme vytvárať zakládky k dozrievaniu kompostu a ostatné objekty potrebné pre činnosť kompostárne," uviedol vedúci investičného odboru magistrátu Ivan Kamenský.         

Podľa neho najväčšie zdržanie prác spôsobilo daždivé počasie v predchádzajúcich mesiacoch. "Obyvateľom v tejto lokalite sa ospravedlňujeme za nepríjemnosti súvisiace s výstavbou, často bola cesta rozjazdená, rozbahnená a ťažko prejazdná," dodal Kamenský.         

Na výstavbu kompostárne ako aj na stroje a technológiu získalo mesto od ministerstva životného prostredia nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 2,4 milióna eur, povinné päťpercentné spolufinancovanie predstavovalo zhruba 125.000 eur.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.07.2016
Brezno chce pritiahnuť nových obyvateľov, ponúka nové parcely
Metropola Horehronia chce prilákať nových obyvateľov, a preto prichádza s ponukou predaja nových, a ako sama tvrdí, zaujímavých pozemkov v častiach mesta Rohozná a na Mazorníku či už pre moderné bývanie, alebo rozbehnutie a zefektívnenie podnikateľskej činnosti.
viac
04.08.2022
Začali sa práce na výstavbe kompostárne
V Trebišove sa začali práce súvisiace s výstavbou novej kompostárne. Slúžiť bude na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Investorom je mesto Trebišov.
viac
07.11.2022
Brezno buduje modernú kompostáreň, dôkladnou separáciou odpadu ušetrí
Mesto Brezno buduje modernú kompostáreň, ktorej výstavba by podľa plánov mala byť ukončená v druhej polovici budúceho roka. Stavenisko za bývalou mliekarňou a súčasnou betonárkou už odovzdalo zhotoviteľovi, stavebnej firme zo Žiliny. Samospráva o tom informovala na svojom webe.
viac
31.01.2023
Prvú etapu výstavby plavárne ukončili
Prvú etapu výstavby novej krytej plavárne v Lučenci zhotoviteľ stavby už ukončil. Hotové sú zemné a výkopové práce, celý projekt je tak približne vo svojej tretine. Na svojej oficiálnej webovej stránke o tom informovala samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %