Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
06.11.2019 08:05

Výstava v Dome MS zobrazuje osmanské ťaženie do strednej Európy


Ilustračná snímka, zdroj: wikipedia


Osmanské ťaženie do strednej Európy na konci 17. storočia s cieľom dobyť Viedeň približuje výstava, ktorá sa v týchto dňoch nachádza v Dome Matice slovenskej (MS) v Liptovskom Mikuláši. TASR o tom informoval podpredseda MS Marek Nemec.


"V tomto dejinnom príbehu má svoje nezastupiteľné miesto i významný Slovák, vicekráľ Uhorska Juraj Pohronec Slepčiansky, ktorý za svoju pomoc obliehanému  mestu získal od cisára Leopolda I. titul Záchranca Viedne," objasnil Nemec.      

Na výstave môže návštevník okrem množstva obrazov a informačných panelov vidieť aj sochy v životných veľkostiach. "Nachádza sa tu verná kópia cisára Leopolda I., ktorému sa Viedeň napokon podarilo zachrániť a za jeho vlády sa Slovensko definitívne vymanilo z tieňa tureckého polmesiaca. Ďalej poľský kráľ Ján III. Sobieski, veľkovezír Kara Mustafa - hlavný veliteľ osmanských vojsk, ktorý sa dva mesiace pokúšal získať Viedeň či spomínaný Juraj Pohronec Slepčiansky," načrtol podpredseda MS.       

Unikátna je podľa Nemca aj kópia obrazu od neznámeho autora z roku 1683, zobrazujúca bitku o Viedeň. „Tento obraz má rozmer dva metre krát 3,5 metra,“ dodal.       

Výstava potrvá do 22. novembra, jej autorom je Miroslav Vetrík.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.05.2019
Geniálny Lipták Aurel Stodola - 160. výročie narodenia
Na sobotu 11. mája 2019 pripadlo 160. výročie narodenia svetoznámeho fyzika, technika a humanistu Aurela Stodolu. Väčšine Slovákov nie je známy, ale všetci technici ho považujú za ikonu vedecko-technickej revolúcie, bol dokonca učiteľom a priateľom legendárneho Alberta Eisteina.
viac
30.06.2020
Pozvánka na výstavu MIKULÁŠ NEJESTWUJE
Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa spisovateľ Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako exemplárne stredoeurópske mesto. Preskúmal jeho dejiny a príbehy ako aj zabudnuté postavy z multikultúrnej histórie liptovského centra.
viac
16.08.2021
Výzva na vytvorenie muralu v Liptovskom Mikuláši
V Liptovskom Mikuláši vyhlásili otvorenú výzvu na predkladanie umeleckých návrhov na mural v centre mesta, teda veľkoplošnú maľbu. Realizovať sa bude na hlavnej stene historickej budovy knižnice Gašpara Fejérpataky Belopotockého v priebehu jesene. Termín na predkladanie návrhov končí už 31. augusta.
viac
22.11.2021
Fasádu domu kultúry v Liptovskom Mikuláši dozdobí vyše 900 rastlín
Fasádu domu kultúry v Liptovskom Mikuláši bude po novom zdobiť zelená stena, do ktorej nainštalujú vyše 900 rastlín. Zavlažovať ich budú z podzemného zásobníka dažďovej vody. Informovala o tom hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %