Nedeľa 12.07.2020
Dnes má meniny 
Nina
°C
06.11.2019 08:05

Výstava v Dome MS zobrazuje osmanské ťaženie do strednej Európy


Ilustračná snímka, zdroj: wikipedia


Osmanské ťaženie do strednej Európy na konci 17. storočia s cieľom dobyť Viedeň približuje výstava, ktorá sa v týchto dňoch nachádza v Dome Matice slovenskej (MS) v Liptovskom Mikuláši. TASR o tom informoval podpredseda MS Marek Nemec.


"V tomto dejinnom príbehu má svoje nezastupiteľné miesto i významný Slovák, vicekráľ Uhorska Juraj Pohronec Slepčiansky, ktorý za svoju pomoc obliehanému  mestu získal od cisára Leopolda I. titul Záchranca Viedne," objasnil Nemec.      

Na výstave môže návštevník okrem množstva obrazov a informačných panelov vidieť aj sochy v životných veľkostiach. "Nachádza sa tu verná kópia cisára Leopolda I., ktorému sa Viedeň napokon podarilo zachrániť a za jeho vlády sa Slovensko definitívne vymanilo z tieňa tureckého polmesiaca. Ďalej poľský kráľ Ján III. Sobieski, veľkovezír Kara Mustafa - hlavný veliteľ osmanských vojsk, ktorý sa dva mesiace pokúšal získať Viedeň či spomínaný Juraj Pohronec Slepčiansky," načrtol podpredseda MS.       

Unikátna je podľa Nemca aj kópia obrazu od neznámeho autora z roku 1683, zobrazujúca bitku o Viedeň. „Tento obraz má rozmer dva metre krát 3,5 metra,“ dodal.       

Výstava potrvá do 22. novembra, jej autorom je Miroslav Vetrík.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2018
Štvrťstoročie od zápisu Vlkolínca do zoznamu UNESCO pripomína putovná výstava
V Liptovskom Mikuláši otvorili výstavu 5. novembra a pozrieť si ju možno do 29. novembra v priestoroch obchodného centra Stop shop. V decembri zavŕši svoje putovanie v Bratislave.
viac
18.11.2018
Pohľad na prírodu očami mentálne postihnutých ľudí zmapuje výstava v L. Mikuláši
Výtvarné práce s prírodnými motívmi, ktorých autormi sú deti, mládež i dospelí s rôznym druhom mentálneho postihnutia, prinesie výstava Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva s názvom Príroda našimi očami. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 22. novembra v priestoroch múzea v Liptovskom Miku
viac
18.06.2020
Turisti v meste zažijú divadelné večery aj tematické prehliadky
Divadelné večery, tematické prehliadky aj program pre rodiny s deťmi ponúka počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny mesto Liptovský Mikuláš. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
30.06.2020
Pozvánka na výstavu MIKULÁŠ NEJESTWUJE
Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa spisovateľ Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako exemplárne stredoeurópske mesto. Preskúmal jeho dejiny a príbehy ako aj zabudnuté postavy z multikultúrnej histórie liptovského centra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %