Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
06.11.2019 08:05

Výstava v Dome MS zobrazuje osmanské ťaženie do strednej Európy


Ilustračná snímka, zdroj: wikipedia


Osmanské ťaženie do strednej Európy na konci 17. storočia s cieľom dobyť Viedeň približuje výstava, ktorá sa v týchto dňoch nachádza v Dome Matice slovenskej (MS) v Liptovskom Mikuláši. TASR o tom informoval podpredseda MS Marek Nemec.


"V tomto dejinnom príbehu má svoje nezastupiteľné miesto i významný Slovák, vicekráľ Uhorska Juraj Pohronec Slepčiansky, ktorý za svoju pomoc obliehanému  mestu získal od cisára Leopolda I. titul Záchranca Viedne," objasnil Nemec.      

Na výstave môže návštevník okrem množstva obrazov a informačných panelov vidieť aj sochy v životných veľkostiach. "Nachádza sa tu verná kópia cisára Leopolda I., ktorému sa Viedeň napokon podarilo zachrániť a za jeho vlády sa Slovensko definitívne vymanilo z tieňa tureckého polmesiaca. Ďalej poľský kráľ Ján III. Sobieski, veľkovezír Kara Mustafa - hlavný veliteľ osmanských vojsk, ktorý sa dva mesiace pokúšal získať Viedeň či spomínaný Juraj Pohronec Slepčiansky," načrtol podpredseda MS.       

Unikátna je podľa Nemca aj kópia obrazu od neznámeho autora z roku 1683, zobrazujúca bitku o Viedeň. „Tento obraz má rozmer dva metre krát 3,5 metra,“ dodal.       

Výstava potrvá do 22. novembra, jej autorom je Miroslav Vetrík.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.03.2018
Liptáci si pripomenú 170. výročie vyhlásenia Liptovských žiadostí
Liptáci si v týchto dňoch pripomínajú jubilejné 170. výročie vyhlásenia tzv. Liptovských žiadostí. Pri tejto príležitosti pripravilo mestské Múzeum Janka Kráľa v spolupráci s ďalšími subjektmi spomienkové podujatie spojené s dobovou rekonštrukciou udalosti.
viac
13.11.2018
Štvrťstoročie od zápisu Vlkolínca do zoznamu UNESCO pripomína putovná výstava
V Liptovskom Mikuláši otvorili výstavu 5. novembra a pozrieť si ju možno do 29. novembra v priestoroch obchodného centra Stop shop. V decembri zavŕši svoje putovanie v Bratislave.
viac
18.11.2018
Pohľad na prírodu očami mentálne postihnutých ľudí zmapuje výstava v L. Mikuláši
Výtvarné práce s prírodnými motívmi, ktorých autormi sú deti, mládež i dospelí s rôznym druhom mentálneho postihnutia, prinesie výstava Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva s názvom Príroda našimi očami. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 22. novembra v priestoroch múzea v Liptovskom Miku
viac
13.05.2019
Geniálny Lipták Aurel Stodola - 160. výročie narodenia
Na sobotu 11. mája 2019 pripadlo 160. výročie narodenia svetoznámeho fyzika, technika a humanistu Aurela Stodolu. Väčšine Slovákov nie je známy, ale všetci technici ho považujú za ikonu vedecko-technickej revolúcie, bol dokonca učiteľom a priateľom legendárneho Alberta Eisteina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %