Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
09.02.2023 10:35

Vyseparovaný kuchynský odpad býva často znečistený, musí sa dotrieďovať


Ilustračná snímka.


Obyvatelia Levíc v priebehu minulého roka vytriedili takmer 1500 ton biologicky rozložiteľného odpadu zo svojich kuchýň. Ako však upozornila radnica, ďalšiemu zhodnoteniu tohto odpadu často bráni nedisciplinovanosť ľudí.


Mesto zváža vyzbieraný biologický odpad do kompostárne na ďalšie zhodnocovanie, časť z neho končí v bioplynových staniciach. "Pri návšteve levickej kompostárne sme však videli množstvo predmetov, ktoré do kuchynského bioodpadu v žiadnom prípade nepatria. Nachádzajú sa v ňom plastové vrecká, igelitové tašky, sklenené a plastové fľaše. Takto znečistený kuchynský odpad nie je vhodný na ďalšie zhodnotenie a je potrebné ho manuálne triediť," upozornila radnica.

Mesto začalo zbierať kuchynský odpad v roku 2021, keď radnica do rodinných domov a na sídliská rozdistribuovala takmer 3000 kusov nádob s objemom 120 a 240 litrov a približne 4000 vedierok. Podľa radnice sa vďaka triedeniu a separácii postupne darí znižovať množstvo odpadu, ktorý sa vyváža na skládku. Mestský úrad preto v rámci osvety pravidelne zverejňuje informácie o tom, čo do kuchynského odpadu patrí a čo nie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2020
Mesto zavádza pilotný projekt zberu triedeného kuchynského bioodpadu
Mesto Nové Zámky zavádza od začiatku augusta pilotný projekt zberu triedeného kuchynského bioodpadu. Do konca septembra budú obyvatelia 23 panelákových vchodov a rodinných domov z jednej ulice kuchynský odpad triediť a osobitne odovzdávať.
viac
03.05.2021
ZMOS vypracoval manuál ku kuchynskému bioodpadu a miestnym daniam
Združenie miest a obcí Slovenska dáva do pozornosti newsletter, ktorý je vypracovaný k dvom témam: k povinnostiam miest a obcí vo vzťahu k triedenému zberu kuchynského bioodpadu a k zmene v oslobodení/znížení miestnych daní.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
16.05.2023
Triedenie kuchynského bioodpadu pomáha k zníženiu skládkovania
Od roku 2021 sú samosprávy povinné zbierať kuchynský biologický odpad z domácností. Aj vďaka tomu nekončia zvyšky z kuchyne na skládkach, kde by tvorili škodlivé skleníkové plyny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %