Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
25.09.2021 08:45

Výhrady rozpočtovej rady k štátnym nájomným bytom


Ilustračná snímka, zdroj: Mesto Sabinov


V posledných dvoch týždňoch rezonuje v spoločnosti téma výstavby štátnych nájomných bytov.


V tejto súvislosti vypracovala Radu pre rozpočtovú zodpovednosť  analýzu dopadov na verejné financie k návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania, ktorý bol predložený do NR SR.

Podľa názoru RRZ je predložený zákon príliš všeobecne formulovaný a negarantuje optimálne nastavenie takejto podpory nájomného bývania. Existuje riziko, že dôjde len k obmedzenému navýšeniu výstavby dodatočných bytov, a teda k limitovanému pozitívnemu vplyvu na ekonomiku, čo sa odrazí vo väčšom negatívnom dopade na verejné financie. Prezentované pozitívne vplyvy na rozpočet nemajú žiadnu oporu v samotnom zákone, nakoľko tento stanovuje len všeobecne formulované základné rámce, a nie je preto možné kvantifikáciu uvedenú v doložke považovať za kvantifikáciu dopadov predloženej legislatívy. RRZ preto nepovažuje kvantifikáciu predloženú predkladateľom za dostatočnú pre ekonomické zdôvodnenie návrhu. 

Viac informácií k tejto téme a kompletnú analýzu dopadov predloženého návrhu zákona na verejné financie je k dispozícii TU 

Združenie miest a obcí Slovenska má dlhodobo skeptický pohľad na tento prístup k riešeniu nájomného bývania, ktorý uplatnilo aj v medzirezortnom pripomienkovom konaní. ZMOS vtedy konštatoval, že Zákon o štátnom bývaní prináša prvky antisystémovosti. Viac informácií je k dispozícii TU 

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2019
ZMOS má zásadné výhrady k rozpočtu na roky 2020 až 2022
V návrhu rozpočtu verejnej správy pre mestá a obce na roky 2020 až 2022 nie sú premietnuté všetky dosahy prijatých legislatívnych opatrení v priebehu rokov 2018 a 2019.
viac
29.04.2020
ZMOS žiada odklad splátok pri nájomných bytoch
Združenie miest a obcí Slovenska sa obráti na ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala v súvislosti s požiadavkou na zabezpečenie možnosti odkladu splátok úverov pre samosprávy vo vzťahu k nájomným bytom.
viac
10.08.2020
Prvé stretnutie predsedu ZMOS s ministrom dopravy k výstavbe nájomných bytov
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal v piatok 7. augusta 2020 navštívil Okres Ružomberok v rámci kontrolného dňa na výstavbe úseku diaľnice D1 Ivachnová - Hubová.
viac
23.08.2021
Zákon o štátnom bývaní prináša prvky antisystémovosti
Združenie miest a obcí Slovenska uplatnilo viaceré zásadné pripomienky k návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %