Rada Európy
Rada Európy bola podporou pri budovaní samosprávnych komunít a formovaní miestnej demokracie na Slovensku. Pri príležitosti 75. výročia jej vzniku to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.
Bratislava – 5. mája 2024 - Rada Európy bola našou podporou pri budovaní miestnej demokracie na Slovensku. Združenie miest a obcí Slovenska pri príležitosti dnešného 75. výročia Rady Európy vyzdvihuje význam tohto európskeho spoločenstva pri budovaní samosprávnych komunít a formovaní miestnej demokracie na Slovensku.
V čase, keď sme ešte nepatrili do Európskej únie, práve Rada Európy bola pre nás priestorom a podporou na ceste budovania miestnej demokracie a samosprávnosti.
Rada Európy si dnes pripomína 75. výročie od svojho založenia. Slovensko sa stalo súčasťou Rady Európy o 44 neskôr po jej založení, a to 30. júna 1993, po vzniku samostatného štátu Slovenská republika. Dnes je súčasťou Rady Európy 46 krajín.
Významným momentom Rady Európy pre mestá a obce bol Kongres miestnych a regionálnych samospráv, kde samosprávne združenia mohli a doteraz môžu delegovať svojich volených zástupcov do tohto poradného orgánu Rady Európy.
Kongres miestnych a regionálnych samospráv ako jeden z orgánov Rady Európy bol vytvorený z presvedčenia, že je potrebné poskytnúť miestnym a následne aj regionálnym orgánom fórum, aby mohli vyjadriť svoj názor v počiatočných fázach procesu európskej integrácie. V roku 1953 začal ako obyčajný výbor vtedajšieho Poradného zhromaždenia, následne sa stala „Konferenciou miestnych a regionálnych samospráv Európy“ a napokon bol v roku 1994 založený ako „Kongres miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy“, dnes zložený z 306 členov a 306 náhradníkov. Jeho úlohou je okrem iného hodnotiť implementáciu Európskej charty miestnej samosprávy v 46 členských štátoch Rady Európy.
Slovenska samospráva je dodnes zastúpená v Kongrese miestnych a regionálnych samospráv piatimi členmi a piatim náhradníkmi, ktorých nominujú samosprávne združenia, a tak sa aj v súčasnosti podieľa na práci Kongresu miestnych a regionálnych samosprávy i Rady Európy.
Význam spoločenstva Rady Európy prevýšil vstup Slovenska do Európskej únie. Pre mnohé krajiny, tak ako aj pre nás v minulosti, zohráva Rada Európy významné fórum pre obhajovanie a presadzovanie demokratických princípov a hodnôt právneho štátu. Členstvo v Rade Európy a Európskej únii ide ruka v ruke a pre slovenské samosprávy zohráva členstvo v Rade Európy nielen historický významný míľnik, ale je stále priestorom a strážcom miestnej demokracie - Európskej charty miestnej samosprávy – najmä prostredníctvom monitorovacích misií kongresu na dodržiavanie ustanovení charty a následným formulovaním odporúčaní pre štát.