Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
26.02.2022 01:05

Vojna je v Európe. Staré Mesto je pripravené pomôcť utečencom


Zuzana Aufrichtová, starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto


Vyhlásenie Zuzany Aufrichtovej, starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto k aktuálnej situácii na Ukrajine.


Stalo sa to, čoho sme sa desili, a čomu sme zároveň neverili – v Európe vypukla vojna. S úžasom zisťujeme, že pud dobýjania území a rozširovania teritórií prežil až do postmodernej doby.

Sme tam, kde sme boli v druhej polovici 30. rokov minulého storočia: veľkí napádajú malých, pretože veľkí chcú byť ešte väčší, potrebujú ešte väčšie a ešte úrodnejšie územia. Ruská federácia napadla Ukrajinu, nášho východného suseda.

Ukrajina, jej obyvatelia a ukrajinskí obyvatelia našej mestskej časti nepotrebujú len našu morálnu podporu, potrebujú aj našu reálnu pomoc. Po vyvesení ukrajinskej vlajky a podpore občianskych aktivít vyjadrujúcich protest voči agresivite Ruskej federácie chcem, aby sme sa posunuli ďalej – ku konkrétnej podpore ľudí postihnutých vojnou.

Na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva som preto vyzvala hlavné mesto, aby počítalo s kapacitami na prijatie ukrajinských utečencov v tzv. karanténnom mestečku. Za Staré Mesto môžem povedať, že sme pripravení poskytnúť pomoc: máme budovu Dobrého domu – bývalý neslávne známy Maják nádeje. Nehnuteľnosť sme zachránili z rúk mafie a dnes podnikáme potrebné kroky na to, aby sa mohla premeniť na útočisko utečencov z vojnou postihnutej krajiny. Ďalšie priestory vieme na tento účel poskytnúť aj na Smrečianskej ulici.

Staré Mesto sa od môjho nástupu do funkcie zaoberá aj stavom krytov civilnej ochrany na svojom území. Žiaľ, dnešná situácia ukazuje, že nejde o relikty z minulého storočia, ktoré stratili svoj význam. Na území mestskej časti máme 62 CO krytov. Zveril nám ich štát a boli postavené v období studenej vojny, v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Ďalšie CO kryty má mestská časť v objektoch svojich základných škôl a vyše 60 CO krytov je v správe iných (súkromných subjektov). Zdedili sme ich v zanedbanom stave; prvých 6 sa nám podarilo zrekonštruovať.

Okrem CO krytov existuje sieť varovania – na území Starého Mesta sú funkčné sirény, celkovo 28, ktoré v prípade ohrozenia vedia varovať obyvateľstvo pred prípadným nebezpečím. Sirény sú nového typu a okrem zvukového upozornenia vedia vysielať aj hovorené slovo a teda vedia dať obyvateľom aj inštrukcie, aké nebezpečenstvo im hrozí a čo majú robiť.

Dúfam, že nič z toho nebudeme nútení použiť. A dúfam, že Staromešťania pocítia vojnu v susednom európskom štáte iba prostredníctvom pomoci vojnovým utečencom. V našej mestskej časti máme silnú ukrajinskú komunitu. Je to komunita, ktorá Staré Mesto obohatila a je tu vítaná. O tom, ako veľmi zrástla so svojím novým domovom svedčí aj ich hojná účasť na sčítaní obyvateľstva. Vážime si to a sme pripravení podať pomocnú ruku. Obyčajne a ľudsky. Vojna na Ukrajine sa nás týka.“

Autor: (ts-Bratislava-Staré Mesto)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.12.2018
Do kresla starostu Starého Mesta oficiálne zasadla Z. Aufrichtová
Kreslo starostu bratislavského Starého Mesta patrí od utorka oficiálne Zuzane Aufrichtovej (SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, Nova, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska). Miesto jej uvoľnil doterajší starosta Radoslav Števčík.
viac
06.09.2019
Staromestskí hasiči si odteraz poradia aj s veľkými požiarmi
Staromestskí hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru obce Bratislava-Staré mesto si včera – 5. septembra - prevzali zrepasované hasičské auto Tatra 815 CAS 32.
viac
03.12.2019
Staré Mesto je pripravené na zimnú údržbu
Staré Mesto je dobre pripravené na sneh a aj poľadovicu. Skonštatovala to starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová počas kontrolného dňa v spoločnosti TS Starého Mesta, a. s. (TSSM, as. S.), ktorá v centrálnej bratislavskej štvrti zabezpečujú zimnú údržbu.
viac
19.03.2022
Staré Mesto spúšťa komunitné centrum pre deti z Ukrajiny a ich príbuzných
Staré Mesto zriadi dve azylové komunitné centrá pre deti z Ukrajiny a ich príbuzných. Centrá otvorí mestská časť v pondelok 21. marca v Pistoriho paláci a v Zichyho paláci. Staromestská knižnica zas v priestoroch na Blumentálskej od stredy 23. marca otvára bezplatný kurz slovenského jazyka pre Ukraj
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %