Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
18.03.2021 03:20

Vodohospodári upravujú v týchto dňoch brehy riek Torysa a Sekčov


Rieka Sekčov. Snímka zdroj: (sk.wikipedia.org).


Brehy dvoch prešovských riek prechádzajú v týchto dňoch v rámci preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami rozsiahlou údržbou. Cieľom je odstránenie náletových drevín a krovín, ktoré lemujú korytá Torysy a Sekčova.


Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, v zmysle zákona o vodách musia byť zabezpečené prietokové kapacity korýt riek ako ochrana pred povodňami.

„Mesto Prešov dlhodobo upozorňuje na dôležitosť realizácie protipovodňových opatrení v okolí riek Torysa a Sekčov. Som rada, že Slovenský vodohospodársky podnik zareagoval na naše opakované výzvy a začal s potrebnou údržbou bezprostredného okolia oboch tokov na území mesta,” uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Nevyhnutný výrub náletových drevín na brehoch Torysy sa aktuálne realizuje v úseku od mosta na Bajkalskej ulici smerom na Sídlisko II a potrvá do konca marca. Po skončení vegetačného obdobia, ktoré trvá od 1. apríla do 30. septembra, bude údržba brehov prešovských riek pokračovať v ďalších častiach mesta.

Celková dĺžka vyčistených úsekov na brehoch Torysy bude približne šesť kilometrov. V rámci vodného toku Sekčov ide o úsek v dĺžke viac ako dva kilometre. Okrem preventívnej ochrany pred povodňami pomôžu tieto opatrenia predchádzať aj škodám na mestskom či súkromnom majetku.

„Pri realizácii výrubu sú v maximálnej možnej miere chránené ostávajúce brehové porasty, ako aj sprievodná zeleň. Odstránené náletové dreviny sú dočasne umiestňované v okolí oboch riek. V mesiacoch apríl a máj bude prebiehať štiepkovanie tejto biomasy na nábreží rieky Torysa,” dodal Tomek.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.08.2018
Vodohospodárske zabezpečovacie práce po povodni si vyžiadajú 275-tis. eur
Zabezpečovacie práce po povodniach, ktoré región Vysokých Tatier zasiahli v polovici júla, si vyžiadajú približne 275.000 eur. Po štvrtkovom kontrolnom dni to konštatoval generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., Stanislav Gáborík.
viac
09.05.2020
Zberné dvory v Prešove budú otvorené aj počas sobôt
Zberné dvory v Prešove sú po novom otvorené aj v sobotu, informuje o tom mesto na svojej webovej stránke. Zberné dvory na Bajkalskej a Jesennej ulici fungovali od vyhlásenia mimoriadnej situácie na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom v obmedzenom režime.
viac
25.05.2020
Nad jazerom pribudla cyklotrasa, mesto plánuje ďalšie
Nový združený chodník pre cyklistov a peších pribudol v uplynulých dňoch pri pravom brehu rieky Hornád v Košiciach. Spája centrum mesta s mestskou časťou Krásna a prechádza cez časť Nad jazerom.
viac
28.09.2020
Dobrovoľníci vyčistili okolie rieky Parná od nahromadeného odpadu
Posunúť Slovensko k ekologickej zodpovednosti, bezodpadovosti a udržateľnému spôsobu života bolo cieľom aktivity Zaži čisté rieky, v rámci ktorej sa aktivisti na celom Slovensku zamerali na vodné toky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %