MU Vajnory
V bratislavských Vajnoroch vyhlásilo tunajšie zastupiteľstvo na sobotu 8. decembra dve miestne referendá. Informuje o tom mestská časť na svojom webe.
Iniciátori, ktorí o ich vyhlásenie žiadali dvoma petíciami, chcú týmto spôsobom zabrániť zmene využitia rekreačnej plochy tunajšieho starého letiska, ďalšiemu zhoršovaniu dopravy pred kruhovým objazdom a neštandardným postupom pri schvaľovaní územného plánu.
Petíciu s 1107 podpismi predložil miestny poslanec a kandidát na starostu mestskej časti Vajnory Juraj Ondruška. Žiadal v nej vyhlásiť referendum s otázkou, či obyvatelia súhlasia so zmenou funkcie plochy starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie v územnom pláne Bratislavy. „Naším cieľom je, aby sa terajší účel letiska zachoval. Aktuálne súhlasné stanoviská vedenia Vajnôr totiž podporujú zmenu územného plánu na letisku, ktorým by sa spustila výstavba novej štvrte prevažne viacpodlažných bytoviek pre vyše 15.000 obyvateľov," vysvetlil pre TASR Ondruška.
Druhú petíciu s 1097 podpismi predložil kandidát na vajnorského miestneho poslanca Matej Zeman. Žiadal o vyhlásenie referenda s ďalšími dvoma otázkami. Jedna sa pýta, či obyvatelia súhlasia, aby pred kruhovým objazdom vo Vajnoroch bol umiestnený pripájací a odpájací pruh, nový vstup pre tranzit z nadjazdu do obce. Taktiež či na ploche ochrannej a izolačnej zelene má byť vybudované parkovisko a v zóne rodinných domov predajňa potravín o rozlohe 1300 štvorcových metrov. "Zámer je, aby sa už teraz kolabujúca doprava pred kruhovým objazdom nezhoršovala ešte viac," povedal pre TASR Zeman. Ďalšia otázka sa podľa neho dotýka machinácie s územným plánom zóny Šuty.
Súčasný starosta Vajnôr a kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva pre TASR uviedol, že celú vec vníma ako vnútroobecnú politiku a vytĺkanie politického kapitálu. Vyjadrila sa aj spoločnosť Nordic Investors, ktorá odmieta tvrdenia, že projekt Nové Vajnory zabráni rozvoju športu a rekreácie na území starého letiska vo Vajnoroch. Ondruška a Zeman chceli, aby sa všetky otázky predložili obyvateľom v jednom referende, ktoré pre hospodárnosť žiadali vyhlásiť v deň komunálnych volieb 10. novembra. Mestská časť a ani miestni poslanci ale tejto žiadosti nevyhoveli. Samospráva tvrdí, že sa pri termíne vyhlásenia referend riadilo zastupiteľstvo odporúčaním ministerstva vnútra. To upozornilo na viaceré riziká spojenia volieb a miestneho referenda. Podľa rezortu je to problematické nielen z pohľadu organizačno–technického zabezpečenia, ale aj z pohľadu podmienok vedenia volebnej kampane. Ministerstvo za najvhodnejšie riešenie odporučilo referendum až po voľbách do orgánov samosprávy obcí. Mestská časť deklaruje, že spojenie volieb a referenda by nijako neznížilo náklady. Miestne zastupiteľstvo na referendá vyčlenilo 11.740 eur.
Ondruška však so stanoveným termínom nie je spokojný. Vyhlásenie referenda počas adventu je podľa neho dôkazom, že zabezpečiť vysokú účasť na hlasovaní nie je v záujme ani súčasného starostu a ani niektorých miestnych poslancov.