Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
18.11.2022 08:00

Vláda sa dohodla so samosprávami na pomoci v energokríze


Snímka: ZMOS


Po rokovaní so zástupcami samospráv to oznámil premiér Eduard Heger s tým, že od 1. januára do 31. marca bude cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne bude zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu.


Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne preplatí 80 percent z toho štát. Minister financií Igor Matovič podotkol, že pre naplnenie dohody musí byť schválený štátny rozpočet na budúci rok. Schéma pomoci sa bude podľa premiéra týkať všetkých subjektov samosprávy. „Prišli sme s riešením, ktoré pomôže samosprávam zvládnuť najbližšiu vykurovaciu sezónu, tú najťažšiu časť," vyhlásil Heger.

Šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič vyhlásil, že sa podarilo nájsť po rokovaniach zhodu. Zastropovanie cien energií bude podľa neho pre samosprávne kraje znamenať úsporu i stabilizáciu verejných zdrojov. „Rozpočty sa nám teda podarí zostaviť v atmosfére vyššej stability a predvídateľnosti," povedal. Ako podotkol, je tu možnosť predĺženia pomoci až do konca júna, záležať to však bude na vývoji cien energií.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger víta, že došlo k dohode so štátom a aj vďaka nej môžu byť rozpočty samospráv schválené načas. 

„To, čo sa dnes dohodlo, nám veľmi pomôže," vyhlásil prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček. Verí, že aj keď bude situácia ťažká, podarí sa ju vďaka pomoci zvládnuť.

Premiér avizuje, že vláda cez energetickú krízu prevedie aj domácnosti a zabezpečí, aby boli ceny energií počas budúceho roka zastropované.

 

 

Autor: Zdroj: TASR, ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2021
ZMOS rozširuje servis kvôli testovaniu
Združenie miest a obcí Slovenska od prvej vlny COVID- 19, aj počas jesenného testovania zabezpečovalo pomerne široký informačný a metodický servis pre samosprávy. Koncom minulého týždňa poskytlo mestám a obciam bezplatný rezervačný systém. Dnes svoje služby rozširuje.
viac
30.01.2021
SK 8: Župy sú pripravené pomôcť vláde aj pri zrýchlení očkovania
Všetkých osem samosprávnych krajov je pripravených poskytnúť súčinnosť vláde Slovenskej republiky pri zrýchlení procesu očkovania proti ochoreniu Covid-19. O konkrétnych formách pomoci dnes županka a župani rokovali so zástupcami ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
viac
02.05.2022
ZMOS pošle piatim samosprávam v prihraničí 63 000 eur na pomoc s utečencami
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) dá mestám Humenné a Michalovce, a obciam Ubľa, Vyšné Nemecké a Veľké Slemence celkovo 63.000 eur. Financie pomôžu samosprávam s náporom utečencov.
viac
16.11.2022
Vláda pomôže samosprávam v energokríze, musí však byť schválený štátny rozpočet
Vláda pomôže samosprávam zvládať energetickú krízu. Po rokovaní so zástupcami samospráv to oznámil premiér Eduard Heger.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %