Utorok 21.01.2020
Dnes má meniny 
Vincent
°C
26.11.2018 02:05

Vianočná izba priblíži tradície a zvyky našich predkov na Horehroní


Ilustračná snímka


Poukázať na to, ako najkrajšie kresťanské sviatky v roku oslavovali naši predkovia, je cieľom novinky, ktorú mesto predstaví počas tohtoročných Banskobystrických Vianoc. V priestoroch radnice zriadi Vianočnú izbu, do ktorej budú môcť záujemcovia nahliadnuť od 18. decembra až do 5. januára 2019.


"Teraz sa zameriame na Horehronie a v budúcnosti budeme pokračovať inými regiónmi, aby sme ľuďom priblížili rôzne tradície," konštatovala Lýdia Baranová, vedúca referátu Robotníckeho domu Banská Bystrica.       

Vianočná izba ponúkne návštevníkom 3D pohľad na tradičnú sviatočnú večeru v horehronskej rodine. Súčasťou bude aj tabuľa so zvykmi či vianočný stromček bez novodobých ozdôb.       

Mesto na záver roka pripravilo program, ktorý spríjemní sviatočné dni nielen ľuďom na Námestí SNP, ale i v kostoloch, domovoch sociálnych služieb či v detskej fakultnej nemocnici. Nebudú chýbať divadelné predstavenia, tradičné ľudové zvykoslovia v podaní banskobystrických folklórnych súborov a atmosféru Vianoc, ako každý rok, umocní aj Živý Betlehem z repertoáru Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.11.2016
Čarovné dni vianočné...
V nedeľu 11. decembra 2016 si môžu návštevníci poslednýkrát v tomto roku vychutnať zimnú prírodu v Skanzene Nová Bystrica – Vychylovka.
viac
18.01.2017
Pravoslávni veriaci si dnes pripomínajú druhý Štedrý večer
Pravoslávni veriaci v Osadnom v Sninskom okrese si dnes pripomínajú druhý Štedrý večer. Pri tejto príležitosti zasadli obyvatelia obce spoločne za jeden stôl.
viac
13.12.2018
Vo Svätokrížskom dome priblížia Vianoce našich predkov
Vianoce našich predkov priblížia vo štvrtok podvečer vo Svätokrížskom dome v Žiari nad Hronom. Na návštevníkov čakajú tradície, opekance či perníky a koledy v podaní mužskej speváckej skupiny Sekera.
viac
07.12.2019
Rozsvietením stromčeka na námestí sa začali Banskobystrické Vianoce
Príchodom Mikuláša a rozsvietením vianočného stromčeka v piatok podvečer na Námestí SNP odštartovali v meste pod Urpínom Banskobystrické Vianoce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.40 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %