Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
08.08.2022 01:30

Viaceré stromy vplyvom sucha strácajú a zhadzujú listy


Ilustračná snímka: (tasr).


Viaceré stromy vplyvom extrémneho sucha strácajú a zhadzujú listy, sú náchylnejšie na poškodenie. Sucho neprospieva ani mladinám. Informovala o tom hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová.


Pretrvávajúce sucho a vysoké teploty počas leta môžu negatívne ovplyvňovať vitalitu lesov. "Nejde pritom iba o priaznivé podmienky na šírenie podkôrneho hmyzu a oslabenú obranyschopnosť drevín, vplyv vysokých teplôt sa začína prejavovať už aj v mladých lesných porastoch, v ktorých je možné pozorovať vädnutie listov a chradnutie," skonštatovali lesníci.

Podnik registruje problémy s teplom a suchom na celom Slovensku. Južné lesy sú na tom horšie ako severné. Rozsah tepla a sucha už ovplyvňuje všetky druhy drevín. "Dokonca aj pionierske dreviny, ako napríklad breza, výrazne strácajú olistenie, žltnú a opadávajú ako na jeseň," poznamenala Debnárová.

Celkový rozsah škôd budú lesníci vedieť spočítať na jar budúceho roka. "Už teraz je zrejmé, že dreviny majú menší prírastok, mení sa farebnosť listov, a napríklad aj v poraste masívu Sitno nad Banskou Štiavnicou to vyzerá ako na jeseň," skonštatoval technik Lesnej správy Antol Peter Chytil.

Problémy evidujú aj v Lesnej správe Hrušov. Jej vedúci Jozef Paulenka odhaduje, že straty z jesenného zalesňovania sa v ich lesnej správe môžu pohybovať na úrovni 90 percent. "Sadenice boli na jar plné života, teraz vyzerajú, ako keby ich spálilo. Mladé lesné porasty chradnú a dospelé buky sú bez listov," podotkol.

Plošný a dlhotrvajúci stres môže podľa Lesov SR mať na zdravotný stav lesných porastov dlhodobé účinky a negatívne prejavy budú pravdepodobne registrovať aj v budúcom roku. Ďalší nepriaznivý faktor je to, že tento rok je semenný a rodia aj veľmi mladé stromy, čo ich oslabuje. Ak nepríde ochladenie a stabilné zrážky, nastane pravdepodobne výraznejšie poškodenie lesných porastov, tvrdí podnik.

"Je dôležité si uvedomiť, že klimatická zmena so sebou prináša aj zvýšené požiadavky na odborný manažment lesných porastov. Prírode blízke hospodárenie, zadržiavanie vody v krajine a druhovo zmiešané porasty sú cestou do budúcnosti pre prírodu i spoločnosť," povedal generálny riaditeľ Lesov SR Ján Marhefka.

Všetky lesné správy štátneho podniku sa v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom zapojili do projektu Intersucho. Na týždennej báze hodnotia napríklad pôdnu vlhkosť, vodnú bilanciu v čase, zásobu vody v lesných porastoch, dosahy sucha na výsadbu a mladé lesné porasty vrátane krátkej týždennej charakteristiky na záver. Výsledkom pravidelného celoslovenského monitoringu sú mapy znázorňujúce aktuálny stav sucha s vplyvom na lesy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.07.2017
Hlavné mesto spolu s Mestskými lesmi otvorilo už druhý domček na strome
Dobrodružne prenocovať v korunách stromov budete môcť od 15. júla 2017 v domčeku Pod Dubmi v lokalite Dlhé lúky. K obľúbenému domčeku na strome pod Kačínom tak pribudol ďalší domček, ktorý ponúkne netradičné zážitky svojim obyvateľom.
viac
05.11.2020
V Tatrách narátali pod 1000 kamzíkov, výsledky zoológov nepotešili
Výsledky tohtoročnej jesennej kamzičej inventúry zoológov nepotešili. Na oboch stranách Tatier v predposledný októbrový štvrtok (22. 10.) zaevidovali dokopy ani nie 1000 kamzíkov, pričom práve jeseň bola v posledných rokoch obdobím, keď padali rekordy.
viac
17.03.2021
V Poloninách začali vyznačovať stromy na dožitie
Lesníci, v spolupráci s ochranármi zo Štátnej ochrany prírody, začali v hospodárskych lesoch na území Národného parku (NP) Poloniny vyznačovať stromy, ktoré budú ponechané na dožitie.
viac
22.07.2021
MŽP zhodnotí všetky vplyvy vybudovania terminálu pre LNG na Dunaji
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zhodnotí všetky predkladané vplyvy vybudovania terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn) na Dunaji na životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %