Na snímka sú Slovenské opálové bane.
Verejnosť v online hlasovaní vybrala najlepšie zariadenia, zamestnanca a produkt cestovného ruchu Prešovského kraja za rok 2017. Víťazi ankety doplnia výber odbornej poroty, ktorá ocenila štyri osobnosti a trojicu produktov z oblasti turizmu Prešovského kraja.
Štvrtý ročník ocenení Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, ktorá zastrešuje rozvoj cestovného ruchu v Prešovskom kraji. Ocenenie má dve formy – výber odbornej poroty a online hlasovanie verejnosti. Hlasovanie i výber poroty prebiehali na základe nominácií širokej verejnosti, ktorá svoje návrhy zasielala do konca novembra 2017.
Ocenenie má poukázať na kvality, motivovať a oceniť tých, ktorí rozvíjajú cestovný ruch kraja vo všetkých jeho oblastiach.
„Každá nominácia a zaradenie do ankety je znakom úspešnej práce daného zariadenia, zamestnancov a poskytovaných služieb. Našou snahou je formou ankety podporiť a motivovať ľudí, ktorí pracujú v cestovnom ruchu a môžu byť vďaka svojim kvalitám vzorom pre ostatných,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.
Odborná porota rozhodla o ocenených osobnostiach a trojici NAJ produktov.
Verejnosť si v online hlasovaní zvolila NAJ zariadenia, NAJ zamestnanca a tiež NAJ produkt roku 2017. Kategória NAJ produkt bola posilnená aj hlasovaním verejnosti kvôli popularizácii nominovaných produktov, ktoré rôznymi spôsobmi prispievajú k zvýšeniu návštevnosti a propagácii kraja. Hlasovanie prebiehalo od 14. decembra 2017 do 14. januára 2018 na stránke organizácie www.severovychod.sk. Hlasovať bolo možné raz denne z jednej mailovej adresy.
Prehľad víťazov online hlasovania:
NAJ KULTÚRNO-NÁUČNÉ ZARIADENIE: Slovenské opálové bane (2392 hlasov, 25 %)
NAJ INFORMAČNÉ ZARIADENIE: Dukla Destination, Svidník (2532 hlasov, 33 %)
NAJ REŠTAURÁCIA: Salaš u Franka, Stará Ľubovňa (2048 hlasov, 35 %)
NAJ UBYTOVACIE ZARIADENIE: Hotel Alfa***, Giraltovce (1834 hlasov, 26 %)
NAJ KAVIAREŇ/BAR/ČAJOVŇA: Bruno caffé, Prešov (2309 hlasov, 30 %)
NAJ ZAMESTNANEC: Milan Sipko – vrchný čašník, reštaurácia Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka (2216 hlasov, 35 %)
PRODUKT CESTOVNÉHO RUCHU, online hlasovanie: videopozvánka Osudy vpísané v dreve (autormi sú žiaci SOŠ Stará Ľubovňa, Jarmočná ul.) (5055 hlasov, 34 %)
NAJ kultúrno-náučným zariadením sú Slovenské opálové bane. Najstaršie opálové bane na svete a jediné opálové bane na našom kontinente sú celosvetovo známe už od konca 16. storočia kvôli drahému opálu, ktorý sa v nich ťažil. Od roku 2015 sú opäť sprístupnené pre verejnosť a zaradili sa medzi najzaujímavejšie turistické lokality Prešovského kraja, nielen pre svoju jedinečnosť a unikátnosť, ale aj pre svoju bohatú históriu. V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. V bani sa momentálne prevádzkuje aj technické potápanie. Sprístupnených pre verejnosť je 1280 metrov.
V ocenení striedajú Ľubovnianske múzeum (víťaz 2014), Múzeum a hrad v Kežmarku (víťaz 2015) a Poľsko-slovenský dom v Bardejove (2016).
NAJ informačná kancelária je podľa hlasovania verejnosti Dukla Destination vo Svidníku. Po mnohých rokoch vzniklo v r. 2015 vo Svidníku reprezentatívne infocentrum, v ktorom návštevníci nájdu rozmanité informácie o turistických možnostiach v kraji pod Duklou i v širokom okolí. Infocentrum tiež poskytuje sprievodcovské služby, suveníry a prevádzkuje informačný web. Kancelária je výnimočná aj pútavým zariadením v štýle reprezentujúcom daný región.
NAJ ubytovacím zariadením sa stal Hotel Alfa*** v Giraltovciach. Hotel bol v roku 2013 zrenovovaný, jeho súčasťou je štýlová reštaurácia a kaviareň s výhľadom na mesto. O kvalite hotela svedčia aj pozitívne hodnotenia návštevníkov na rezervačných portáloch.
NAJ reštauráciou je Salaš u Franka v Starej Ľubovni, známy svojou tradičnou kuchyňou. Salaš hostí bežných zákazníkov aj štátne návštevy, diplomatov a pod. Titul NAJ kaviareň/bar/čajovňa si vyslúžila kaviareň Bruno caffé z Prešova. NAJ zamestnancom je vrchný čašník Milan Sipko z reštaurácie Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka.
Verejnosť tiež rozhodla o produkte cestovného ruchu, ktorým sa stal projekt videopozvánky Osudy vpísané v dreve, ktorý prezentuje skanzen pod hradom Ľubovňa a je z dielne žiakov SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa.
Ocenenie za celoživotný prínos bude udelené známemu horskému vodcovi Pavlovi Rajtárovi. V kategórii podnikanie v oblasti CR porota ocenila Jiřího Hrušku, ktorý stojí za vybudovaním golfového rezortu BLACK STORK vo Veľkej Lomnici. Za vzdelávanie udelila porota ocenenie Vladimírovi Ternavskému, zakladateľovi prvej lyžiarskej školy po revolúcii na Slovensku. Za rozvoj CR v samospráve bude ocenený primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Odborná porota ocenila aj trojicu produktov – Chodník korunami stromov Bachledka, Singletrails v Lechnici a medzinárodný futbalový turnaj žiakov Fragaria Cup 2017.
Prehľad ocenených odbornou porotou:
CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS: Pavel Rajtár
VZDELÁVANIE: Vladimír Ternavský
PODNIKANIE: Jiří Hruška
ROZVOJ CESTOVNÉHO RUCHU V SAMOSPRÁVE: Ján Mokoš
PRODUKT CESTOVNÉHO RUCHU: Fragaria Cup 2017; Chodník korunami stromov Bachledka; Singletrails Lechnica
Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční 25. 1. 2018 o 11:30 hod. na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave v expozícii Prešovského kraja.