Aj platan v Budatínskom parku by sa mohol stať Stromom roka 2016 Snímka: www.zilina.sk
Hlasovanie bolo odštartované na festivale Pohoda a záujemcovia môžu do konca septembra poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie.
Cieľom ankety, ktorej štrnásty ročník, organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Slovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.
Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna z 50 prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016.
Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.
12 finalistov ankety Strom roka 2016:
1. Čerešňa - Lehota pod Vtáčnikom, okr. Previdza - 100 rokov
2. Dub cerový - Šurianky, okr. Nitra - 150 rokov
3. Lipa malolistá - Spišské Bystré, okr. Poprad - 200 rokov
4. Lipa veľkolistá - Cigeľ, okr. Prievidza - 500 rokov
5. Javor poľný - Kokošovce, okr. Prešov - 250 rokov
6. Platan javorolistý - Budatín, okr. Žilina - 270 rokov
7. Vŕba biela - Nižná Myšľa, okr. Košice - 42 rokov
8. Lipa malolistá - Smrdáky, okr. Senica - 300 rokov
9. Pagaštan konský - Malý Cetín, okr. Nitra - 165 rokov
10. Platan javorolistý - Tornaľa, okr. Revúca - 300 rokov
11. Červený buk - Hermanovce, okr. Prešov - 200 rokov
12. Hruška planá - Lovčica-Trubín, okr. Žiar nad Hronom - 120 rokov