Ilustračná snímka.
Veľké rozlohy poľnohospodárskych polí zhoršujú stav životného prostredia v krajine. Znižujú tiež hodnotu poskytovaných ekosystémových služieb. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).
Priemerná veľkosť polí na Slovensku je podľa satelitných snímok 12 hektárov. Monokultúrne polia sú tak najväčšie zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ).
Pôda v celej EÚ čelí urbanizácií, zhutňovaniu a vytváraniu nepriepustných povrchov, znečisťovaniu pôdy a podzemnej vody z poľnohospodárskej výroby, fragmentácii krajiny, nízkej diverzifikácii plodín, erózii aj zmene klímy. „Monokultúrna výsadba výrazne znižuje biodiverzitu a zhoršuje kvalitu pôdy. Rovnaký čas výsadby a zberu plodín a chýbajúce zelené plochy, na ktorých sa nevykonáva poľnohospodárska činnosť, neposkytujú možnosť úkrytu pre zver alebo hmyz,” vysvetľuje autor komentára Martin Gális.
Úbytku biodiverzity je podľa Gálisa možné predísť transformáciou podielu poľnohospodárskej krajiny na neproduktívne plochy. Polia vyžadujú aj zvýšené využívanie pesticídov a hnojív, čo tiež znižuje pôdnu biodiverzitu a vedie aj k nežiaducemu vysokému obsahu dusíka v pôde alebo k znečisteniu podzemnej vody. Gális podotýka, že so stratou biodiverzity klesá aj poľovná a medonosná funkcia polí.
„Problémom je nastavenie stále aktuálne spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorá podľa Európskeho dvora audítorov, napriek snahe ozeleniť poľnohospodárov, nepriniesla očakávanú zmenu,” hovorí analytik. Dodáva, že v posledných rokoch sa objavilo viacero iniciatív vedcov, ktorí varujú EÚ, že súčasný stav SPP ničí životné prostredie a je potrebné ho zmeniť.