Nedeľa 24.01.2021
Dnes má meniny 
Timotej
°C
15.05.2020 01:40

Veľké rozlohy poľnohospodárskych polí zhoršujú stav životného prostredia


Ilustračná snímka.


Veľké rozlohy poľnohospodárskych polí zhoršujú stav životného prostredia v krajine. Znižujú tiež hodnotu poskytovaných ekosystémových služieb. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).


Priemerná veľkosť polí na Slovensku je podľa satelitných snímok 12 hektárov. Monokultúrne polia sú tak najväčšie zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ).

Pôda v celej EÚ čelí urbanizácií, zhutňovaniu a vytváraniu nepriepustných povrchov, znečisťovaniu pôdy a podzemnej vody z poľnohospodárskej výroby, fragmentácii krajiny, nízkej diverzifikácii plodín, erózii aj zmene klímy. „Monokultúrna výsadba výrazne znižuje biodiverzitu a zhoršuje kvalitu pôdy. Rovnaký čas výsadby a zberu plodín a chýbajúce zelené plochy, na ktorých sa nevykonáva poľnohospodárska činnosť, neposkytujú možnosť úkrytu pre zver alebo hmyz,” vysvetľuje autor komentára Martin Gális.

Úbytku biodiverzity je podľa Gálisa možné predísť transformáciou podielu poľnohospodárskej krajiny na neproduktívne plochy. Polia vyžadujú aj zvýšené využívanie pesticídov a hnojív, čo tiež znižuje pôdnu biodiverzitu a vedie aj k nežiaducemu vysokému obsahu dusíka v pôde alebo k znečisteniu podzemnej vody. Gális podotýka, že so stratou biodiverzity klesá aj poľovná a medonosná funkcia polí.

„Problémom je nastavenie stále aktuálne spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorá podľa Európskeho dvora audítorov, napriek snahe ozeleniť poľnohospodárov, nepriniesla očakávanú zmenu,” hovorí analytik. Dodáva, že v posledných rokoch sa objavilo viacero iniciatív vedcov, ktorí varujú EÚ, že súčasný stav SPP ničí životné prostredie a je potrebné ho zmeniť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.02.2019
Krízový stav na našich cintorínoch - ako ho riešiť
Pochovávanie zosnulých, a najmä hrobové miesta, začínajú byť na viacerých našich cintorínoch problémom, ktorý niekde prerastá až do akútnych rozmerov. V mnohých z nich totiž voľné miesta ubúdajú najmä z dôvodu, že rozširovať cintorín jednoducho nie je kam.
viac
12.05.2020
Projekt "teleškoly" stále žije, problémom sú však financie
Projekt "teleškoly", ktorý chcelo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spustiť počas obdobia, keď sa žiaci vzdelávajú dištančnou formou, sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať.
viac
16.06.2020
PSK má byť "smart", efektívnejší a inovatívnejší
Zefektívnenie verejnej správy má byť výsledkom projektu "Smart PSK – Kvalitnejšia budúcnosť", s ktorým Prešovský samosprávny kraj (PSK) uspel vo výzve ministerstva vnútra Inteligentnejší a lepší samosprávny kraj.
viac
23.11.2020
Spolupráca UKF a Jaguaru v oblasti biomonitoringu priniesla prvé výsledky
Spolupráca Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre so spoločnosťou Jaguar Land Rover v oblasti biomonitoringu priniesla prvé vedecky podložené výsledky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %