Utorok 02.06.2020
Dnes má meniny 
Xénia, Oxana
°C
15.05.2020 01:40

Veľké rozlohy poľnohospodárskych polí zhoršujú stav životného prostredia


Ilustračná snímka.


Veľké rozlohy poľnohospodárskych polí zhoršujú stav životného prostredia v krajine. Znižujú tiež hodnotu poskytovaných ekosystémových služieb. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).


Priemerná veľkosť polí na Slovensku je podľa satelitných snímok 12 hektárov. Monokultúrne polia sú tak najväčšie zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ).

Pôda v celej EÚ čelí urbanizácií, zhutňovaniu a vytváraniu nepriepustných povrchov, znečisťovaniu pôdy a podzemnej vody z poľnohospodárskej výroby, fragmentácii krajiny, nízkej diverzifikácii plodín, erózii aj zmene klímy. „Monokultúrna výsadba výrazne znižuje biodiverzitu a zhoršuje kvalitu pôdy. Rovnaký čas výsadby a zberu plodín a chýbajúce zelené plochy, na ktorých sa nevykonáva poľnohospodárska činnosť, neposkytujú možnosť úkrytu pre zver alebo hmyz,” vysvetľuje autor komentára Martin Gális.

Úbytku biodiverzity je podľa Gálisa možné predísť transformáciou podielu poľnohospodárskej krajiny na neproduktívne plochy. Polia vyžadujú aj zvýšené využívanie pesticídov a hnojív, čo tiež znižuje pôdnu biodiverzitu a vedie aj k nežiaducemu vysokému obsahu dusíka v pôde alebo k znečisteniu podzemnej vody. Gális podotýka, že so stratou biodiverzity klesá aj poľovná a medonosná funkcia polí.

„Problémom je nastavenie stále aktuálne spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorá podľa Európskeho dvora audítorov, napriek snahe ozeleniť poľnohospodárov, nepriniesla očakávanú zmenu,” hovorí analytik. Dodáva, že v posledných rokoch sa objavilo viacero iniciatív vedcov, ktorí varujú EÚ, že súčasný stav SPP ničí životné prostredie a je potrebné ho zmeniť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
08.02.2019
Krízový stav na našich cintorínoch - ako ho riešiť
Pochovávanie zosnulých, a najmä hrobové miesta, začínajú byť na viacerých našich cintorínoch problémom, ktorý niekde prerastá až do akútnych rozmerov. V mnohých z nich totiž voľné miesta ubúdajú najmä z dôvodu, že rozširovať cintorín jednoducho nie je kam.
viac
26.07.2019
Na Veľkej Javorine sa opäť zídu Česi a Slováci a pripomenú si spoločnú minulosť
Na najvyššom vrchu Bielych Karpát - Veľkej Javorine, sa opäť zídu Slováci, Česi a Moravania, aby si pripomenuli spoločnú minulosť. Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov sa tradične uskutočnia poslednú júlovú nedeľu (28. 7.), informoval o tom Ľubomír Miklánek, tlačový hovorca podujatia.
viac
12.05.2020
Projekt "teleškoly" stále žije, problémom sú však financie
Projekt "teleškoly", ktorý chcelo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spustiť počas obdobia, keď sa žiaci vzdelávajú dištančnou formou, sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.89 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %