Snímka zdroj: (ŽSK).
Žilinská župa sa stala ďalším partnerským samosprávnym krajom Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET.
Stalo sa tak na základe Memoranda o spolupráci, ktoré v pondelok (31. 5.) podpísala predsedníčka kraja Erika Jurinová spolu s riaditeľkou AMAVETu Gabrielou Kukolovou a zástupcom Partnerského občianskeho združenie I4A – Institute 4 Academy Vladislavom Mičátekom.
Občianske združenie AMAVET už takmer 31 rokov propaguje štúdium prírodných vied, organizuje celoštátne popularizačné vedecké súťaže pre žiakov stredných i základných škôl a sprevádza mladé talenty na ich ceste do sveta výskumu, inovácií a pokroku. Z jeho dielne pochádzajú celonárodne uznávané súťaže s dlhoročnou tradíciou ako napríklad Festival vedy a mládeže, Festival štyroch živlov, interaktívna konferencia Junior Internet, či Cesty za vedou. Združenie je členom Digitálnej koalície ako aj medzinárodných organizácií venovaných vede a technike. Mnohí mladí ľudia, ktorí sa počas strednej školy zapojili do riešenia projektov alebo sa zúčastnili vedeckých súťaží, dnes pôsobia od Univerzity v Oxforde až po najlepšie laboratóriá v NASA. Podpora vedy a techniky je pritom jeden z hlavných pilierov slovenskej stratégie vzdelávania a stala sa tiež predmetom projektu AMAVETu „Inovácia poznatkov k prosperite“ operačného programu Efektívna verejná správa. Hoci mladí ľudia stále uprednostňujú štúdium humanitných odborov, AMAVET registruje postupný nárast popularity vedecko-technických smerov. Ján Nemec, koordinátor projektov AMAVET, za týmto úspechov vidí dlhodobú spoluprácu so slovenskými univerzitami, Slovenskou akadémiou vied i strednými školami, ktorá sa vďaka memorandu ešte posilní.
Všetci signatári na stretnutí deklarovali záujem o ďalšie rozvíjanie etablovaných aktivít a podporu nových projektov. Pre Žilinský kraj sa tým výrazne zlepší informačný tok o všetkých významných svetových vedeckých podujatiach, ktoré by stredoškolákom otvorili dvere do sveta výskumu a inovácií.
AMAVET tiež môže pre stredoškolských pedagógov župných škôl pripraviť preškolenie na lektorov pre tvorbu projektov. Učitelia tak budú schopní lepšie viesť svojich žiakov k tvorbe kvalitných projektov, ktoré budú mať väčšie šance uspieť v mimoriadne tvrdej medzinárodnej konkurencii. Dôležitým predpokladom pre zvyšovanie povedomia o možnostiach vedeckého sveta sú podmienky pre úspešných študentov s potenciálom ďalšieho rozvoja. Aj preto pri okrúhlom stole nechýbal i Jozef Ristvej, prorektor Žilinskej univerzity v Žiline.
„Súčasná kríza nám ukázala, že veda a technika prináša pre spoločnosť hmatateľné a dôležité výsledky. Chceme podporovať mladých ľudí k zvedavosti a záujmu o prírodné a technické smery a následne ich udržať v regióne, najskôr ako študentov, neskôr i ako vedcov pôsobiacich na Žilinskej univerzite. Takýto prístup si vyžaduje silné a stabilné partnerstvo na viacerých úrovniach,“ vysvetlila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.