Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
22.03.2019 11:32

V Zemplínskom Hradišti privítali prvých bocianov


Ilustračná snímka


Do obce Zemplínske Hradište v okrese Trebišov prileteli v marci prvé bociany. Pre veľký počet hniezd volajú toto miesto aj Bocianopolis.


„V tomto roku prišli okolo Jozefa. Tak, ako po minulé roky. Počasie im prialo, takže tu máme prvé páriky a postupne obsadzujú miesta v obci,“ povedal pre TASR starosta Ján Oláh. V dedine sa nachádza približne 20 hniezd, po minulé roky bola viac ako polovica z nich obsadená.       

Každý rok sa na poslov jari z Afriky tešia aj obyvatelia. „Ľudia reagujú kladne, sú ako naši spoluobčania, keď sa vrátia, je už potvrdené, že prichádza jar,“ vysvetlil Oláh.      

Bocianov však postupne na nížine Zemplína ubúda. Ornitológ Matej Repel pre TASR vysvetlil, že bociany sú najviac závislé od dostatku potravy. „Celú krajinu sme odvodnili, máme málo močiarov,“ upozornil.       

Problémom je tiež, že si nemajú kde postaviť hniezda, často ich z komínov zhodili ľudia a stodoly už nie sú. Zvyknú sa usadiť aj na elektrických stĺpoch. „Ak miesto nenájdu, to je tiež jeden z dôvodov, prečo nezahniezdia,“ doplnil Repel.       

Ornitológovia vedia bocianom s hniezdami pomôcť, ale hlavným problémom zostáva stále potrava. Limitujúcim faktorom je vysušená krajina s nedostatkom obživy. „Bociany by mohli pribudnúť, ak by sa obnovilo viac mokradí,“ zdôraznil Repel.       

Po zahniezdení začínajú bociany striedavo sedieť na znáške, ktorá obsahuje jedno až päť vajíčok. Po 33 – 34 dňoch sa začínajú liahnuť mláďatá. Ich potravou sú napr. užovky, hraboše, slimáky, škrečky, ryby, ale aj dážďovky či rôzny väčší hmyz.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.03.2016
Na východe pribudne desať meteostaníc, budú aj pri ukrajinskej hranici
Po spustení monitorovacieho systému na slovensko-poľskom pohraničí pokračuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) v jeho rozširovaní. V ďalších troch okresoch na východnej hranici pribudne desať meteostaníc.
viac
01.06.2016
Preteky Okolo Slovenska sa začnú v Banskej Bystrici
Počas jubilejného 60. ročníka pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 7. do 12. júna, bude na trati bojovať takmer stopäťdesiat cyklistických profesionálov.
viac
21.09.2016
Trnava ako prvé mesto na Slovensku bude mať cyklovežu
Už o niekoľko mesiacov by pri trnavskej železničnej stanici mala vyrásť cykloveža. Bude slúžiť Trnavčanom, ktorí dochádzajú za prácou alebo štúdiom vlakom či autobusom a na stanicu sa vozia bicyklom. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.
viac
23.11.2016
Slovensko môže v novom období z nórskych fondov získať až 113 miliónov eur
Slovensko v pondelok (28. 11.) podpíše s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom memorandá o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu, čím bude môcť čerpať z nórskych grantov finančné prostriedky aj v novom období.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %