Pondelok 21.04.2025
Dnes má meniny 
Ervín
°C
30.07.2019 08:07

V USA usvedčili kompostovateľné potravinové obaly, ktoré nie sú kompostovateľné


Ilustračná fotografia


Kompostovateľné potravinové obaly sa aj v USA donedávna tešili takmer bezhraničnej dôvere zákazníkov, respektíve priaznivcov recyklovateľných odpadov. Tú výrazne pošramotila nedávna štúdia výskumníkov Purdue University a Zero Waste Washington (organizácie poskytujúcej environmentálne poradenstvo).


 

 

Vo zverejnenej štúdii vedci analyzovali desať vzoriek komerčných kompostovacích zariadení z piatich štátov USA. V siedmich, ktoré prijímali aj kompostovateľné potravinové obaly (taniere, misky, poháre atď.) a miešali ich s potravinovým odpadom a odpadom zo záhrad, však odborníci zaevidovali vyššie hladiny perfluóroktánovej kyseliny a kyseliny perfluóroktánsulfónovej ako v ostatných troch vzorkách.

Obidve kyseliny, vyrábané od 40-tych rokov minulého storočia, patria medzi chemické látky s dlhým reťazcom rozkladu, ktoré sa v živých organizmoch nerozpadajú, ale hromadia.

Konkrétny negatívny vplyv na ľudský organizmus síce dosiaľ nebol vedecky zmapovaný, ale ide o chemikálie, ktoré vietor dokáže preniesť do ďalekých vzdialeností a sú schopné cirkulovať v pôde. V amerických výrobkoch sa okrem kompostovateľných odpadov vyskytujú aj v kožušinách, textíliách, kobercoch a podobne. V prípade zdravia zvierat sa ich vplyv prejavil reprodukčnými a vývojovými chybami, negatívne poznačil činnosť obličiek, pečene, imunitného systému a podobne.

Štát Washington už v minulom roku prijal zákon, zakazujúci používať spomenuté chemikálie v papierových potravinových obaloch. Samotné kyseliny, ktoré sa okrem iného vyznačujú schopnosťou spomaľovať horenie a odpudzovať olej i vodu, vedci už dávnejšie odporúčali vo výslednej mase znížiť na prijateľné minimum. „Súčasní výrobcovia budú musieť investovať do vývoja alternatívnych materiálov na poťahovanie,“ tvrdí najnovšie vedúca štúdie Linda Lee z Purdue Universite. Keď sa podľa nej spotrebitelia dozvedia najnovšie informácie o prítomnosti spomínaných kyselín, ustane dopyt po výrobkoch, ktoré ich obsahujú. Respektíve ostane jediným možným spôsobom zbavenia sa ich ako odpadov len v spaľovniach odpadov.

Vzhľadom na výsledky amerického prieskumu ešte väčšmi treba oceniť zodpovednosť prístupu slovenských vedcov, ktorí v bežnej praxi testujú vlastný vyvinutý a medzinárodne patentovaný bioplast Nonoilen v jednej z pezinských škôl (pozri Prof. Alexy: „Nami vyvinuté bioplasty musia byť stopercentne biorozložiteľné“).

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.07.2016
Nový zákon o odpadoch zaviedol prísnejšie štandardy a zmenil zodpovednosť
Na Slovensku sa denne predá 1,5 milóna nápojových kartónov. Napriek tomu, že je to cenný materiál na recykláciu, viac ako polovica skončí na skládkach. Ako to bude ďalej, ak sa má skládkovanie u nás dramaticky znižovať každý rok?
viac
14.08.2021
Kam vyhodiť obal z dezodorantu alebo laku na vlasy
Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK odpovedá na vaše otázky. Ak potrebujete poradiť v oblasti odpadov, napíšte nám, prosím, na adresu komunikacia@envipak.sk.
viac
08.11.2023
V peci či krbe sa nemôžu spaľovať plastové obaly a iné odpady
V peci či krbe sa nemôžu spaľovať plastové obaly a iné odpady, ktoré mali skončiť v kontajneri. Podozrenie na spaľovanie odpadu v dome možno nahlásiť priamo obci. Zelená linka envirorezortu o tom informovala na sociálnej sieti.
viac
08.08.2024
August v znamení domácich miláčikov – ako vytriediť obaly z produktov pre nich?
Viete, že dnes majú sviatok všetky mačky? Svetový deň mačiek si pripomíname 8. augusta a o pár dní neskôr si svoj deň užijú aj psy – Svetový deň psov pripadá na 26. augusta. Mnohí majitelia im tento deň spríjemnia dobrotou či nejakou hračkou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa