Foto: Archív ENVI - PAK
Viete, že dnes majú sviatok všetky mačky? Svetový deň mačiek si pripomíname 8. augusta a o pár dní neskôr si svoj deň užijú aj psy – Svetový deň psov pripadá na 26. augusta. Mnohí majitelia im tento deň spríjemnia dobrotou či nejakou hračkou.
Radosť zvieratám urobíme aj tým, že budeme myslieť na našu planétu. Na potrebu správneho triedenia odpadu pravidelne upozorňuje OZV ENVI - PAK a inak tomu nie je ani tentoraz. Ako teda naložiť s odpadom, ktorý vyprodukujeme pri starostlivosti o domácich miláčikov?
Na Slovensku neexistujú presné údaje o tom, koľko psov a mačiek vlastnia ľudia v slovenských domácnostiach. Avšak prieskum agentúry Go4insight z roku 2021 zistil, že psa vlastní približne 39 % ľudí, zatiaľ čo mačku „len“ 20 %. Mačky aj psov chovajú viac ľudia žijúci na vidieku. K starostlivosti o zvieratá neodmysliteľne patria nielen rôzne druhy krmiva, ale aj hygienické potreby či hračky. ENVI - PAK pripomína, že pri kúpe týchto produktov je potrebné myslieť aj na to, ako s nimi naložíme, keď sa stanú odpadom.
Rôznorodosť obalov
Spomínané produkty pre psov a mačky sa balia do rôznych druhov obalov. Suché krmivo (napríklad granule) je najčastejšie balené do plastového obalu, zatiaľ čo mokré krmivo býva v konzervách alebo hliníkových obaloch. Nájdu sa však aj také krmivá a ďalšie produkty, ktoré sú balené do kombinácie viacerých druhov obalov – napríklad do papiera a plastu. „Obaly z produktov pre zvieratá musia byť správne vytriedené, aby sme minimalizovali negatívny dopad na životné prostredie. Napríklad medzi obalmi z potravy pre zvieratá dominujú plastové a kovové obaly. Ich triedenie sa môže v jednotlivých mestách a obciach líšiť. V niektorých obciach sa plasty a kovy triedia zvlášť do osobitných nádob (do žltého kontajnera alebo vreca plastový odpad a do červeného kovový) a v iných sa triedia spolu do žltej nádoby. Všetky obaly by preto mali byť vždy vytriedené podľa pravidiel triedenia v príslušnom meste alebo obci,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. „Netreba zabúdať ani na to, že pri triedení je vždy potrebné oddeliť od seba všetko, čo sa oddeliť dá a že odpad nie je potrebné umývať. Stačí, ak ho zbavíme obsahu. Pri recyklácii sa vyčistí,“ pripomenula Katarína Kretter.
V triedení je potrebné sa neustále zlepšovať
Z výsledkov prieskumu, ktorý OZV ENVI - PAK realizovala v máji tohto roka, vyplýva, že plastové obaly z potravy pre zvieratá triedi približne 39 % ľudí a konzervy a hliníkové obaly 34 % ľudí. „Miera triedenia týchto produktov medzi celkovou populáciou je síce nižšia, ale to len z toho dôvodu, že zvieratká v domácnosti nechovajú všetci ľudia. Neznamená to však, že by sme sa nemali v triedení aj ďalej zlepšovať. Triedenie odpadov je nevyhnutné k znižovaniu nášho vplyvu na životné prostredie, lebo len správne vytriedený odpad môže byť zrecyklovaný,“ doplnila Kretter s tým, že ak tieto obaly skončia v čiernych kontajneroch, tak sú odsúdené na skládku (s výnimkou Košíc a Bratislavy, ktoré majú spaľovňu), kde sa stanú trvalou záťažou pre životné prostredie.
Prehľad o tom, ako vytriediť obaly z jednotlivých produktov prinášame tu.