Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
10.03.2021 11:40

V Senci pripravujú monitoring zápachu vzduchu


Snímka zdroj: (senec.sk).


V Senci pripravujú monitoring zápachu. Na ten totiž v posledných rokoch eviduje mesto viaceré sťažnosti od obyvateľov.


Podnety prichádzajú najmä počas teplejších mesiacov, keď je zápach najintenzívnejší a bráni večernému posedeniu na terase, vetraniu a pokojnému spánku. Senecká samospráva o tom informuje na svojom webe.

Primátor Senca Dušan Badinský vzhľadom na rastúce sťažnosti oslovil Zdravotný ústav so sídlom v Ostrave, ktorý je podľa mesta uznávanou odbornou autoritou v tejto problematike.  Ešte v roku 2020 sa podarilo zorganizovať obhliadku, ktorú spoločne absolvovali zástupcovia ústavu a vedenia mesta. „Cieľom stretnutia bolo vytýčiť miesto merania, určiť lokalitu mesta, ktorá je najviac zaťažená zápachom a následne určiť zdroj zápachu,” spresnila samospráva.

Počas tohto roka realizuje ústav v rámci prvej fázy vo vybranej lokalite kontinuálny monitoring meteoparametrov ako rýchlosť a smer vetra, teplota, tlak a relatívna vlhkosť vzduchu. „Monitoring bude realizovaný imisným meracím vozom Zdravotného ústavu so sídlom v Ostrave a bude prebiehať nepretržite. Cieľom monitoringu bude určiť smer, odkiaľ sa obťažujúci zápach do sledovanej lokality šíri,” uviedlo mesto. Plánovaný termín začiatku monitoringu, od 1. marca, sa však musel v dôsledku sprísnenia podmienok prechodu hraníc posunúť. O presnom termíne bude mesto včas informovať.

Senec však žiada pre úspešnosť projektu o pomoc aj obyvateľov, aby ak zaznamenajú na území mesta obťažujúci zápach, zaslali túto informáciu na e-mailovú adresu podnetzapach@senec.sk. Formulár na vyplnenie a zaslanie údajov bude dostupný aj na webovej stránke mesta. „Je potrebné zaslať dátum, čas, meno, priezvisko, telefonický kontakt, miesto výskytu – ulica a popisné číslo, charakter zápachu. Čiže, čo zápach pripomína, napríklad asfalt, olej, siláž, pokazené potraviny, odpadkový kôš, kyslý zápach a podobne,” spresnilo mesto.

Namerané dáta z meracieho voza a informácie o výskyte zápachu od občanov následne prepoja a na konci prvej fázy má byť známe, ktoré oblasti Senca sú zdrojom zápachu. Na základe toho sa rozhodne o ďalšom postupe. Výsledkom celého projektu by podľa samosprávy malo byť určenie konkrétneho pôvodcu zápachu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.08.2020
Primátori sú pripravení riešiť druhú vlnu pandémie nového koronavírusu
Primátori miest sú pripravení riešiť druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Pandemický plán považujú za dobrý a veľmi rozumný. Povedal to prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček po stredajšom zasadnutí jej prezídia v Košiciach.
viac
23.10.2020
Predseda ZMOS: Opatrenia k pilotnej fáze robili samosprávy za pochodu
Všetky opatrenia k pilotnej fáze celoplošného testovania na COVID-19 robili samosprávy za pochodu a v krátkom čase. Po stretnutí s dolnokubínskym primátorom Jánom Prílepkom na to poukázal predseda Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger.
viac
25.11.2020
Výrazné zlepšenie ovzdušia v Európe
Lepšia kvalita ovzdušia viedla v Európe k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí v poslednom desaťročí. Z najnovších oficiálnych údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA) však vyplýva, že takmer všetci Európania stále trpia znečistením ovzdušia.
viac
11.02.2021
Župa začala s náborom zdravotníkov pre očkovacie centrá
Pomôžte poraziť pandémiu COVID-19 – obracia sa Banskobystrický samosprávny kraj na lekárov a sestry, ktorých hľadá pre krajské očkovacie centrá. Zdravotníci, ktorí majú záujem s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti pomôcť, sa môžu od včera registrovať na webe kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %