Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
21.09.2022 07:45

V regióne chýbali počas leta najmä domáci návštevníci


Snímka zdroj: (severovychod.sk).


Vo Vysokých Tatrách chýbali počas letnej turistickej sezóny najmä domáci návštevníci. Riaditeľka tamojšej oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Lucia Blašková informovala, že pokles slovenskej klientely bol v porovnaní s minulým rokom na úrovni približne 30 percent.


"Slováci húfne vycestovali do zahraničia najmä za morom. Vrátili sa však turisti zo zahraničia, ktorých v lete 2021 obmedzili prísne pravidlá pre cestovanie na Slovensko, pribudlo ich až 70 percent," uviedla.

Celkový pokles návštevnosti počas leta bol podľa nej na úrovni zhruba päť percent, v absolútnych číslach tak bolo v regióne ubytovaných asi 133 000 návštevníkov. Riaditeľka hodnotí sezónu ako priemernú, pričom august aj vďaka priaznivému počasiu dobiehal chýbajúcu návštevnosť z júla. "Jednodňových návštevníkov bolo v lete minulého roka približne 840 000, tento rok je to zhruba o 40 000 menej. Pre porovnanie v roku 2019 navštívilo Vysoké Tatry počas letných mesiacov 865 000 turistov," doplnila Blašková.

Približne 63 percent tvorili domáci hostia, medzi zahraničnými prevažovali Česi, Poliaci a Maďari, výrazne menej ako v minulosti bolo turistov zo zámoria či západnej Európy. Do Vysokých Tatier sa vrátili aj klienti z Izraela, zvýšenú mieru návštevnosti vidia Tatranci u turistov z pobaltských krajín.

Horským strediskám vo Vysokých Tatrách z dlhodobého hľadiska chýba približne 20 percent klientely. Pokles okolo 10 percent podľa jedného z prevádzkovateľov možno pripísať cudzincom, ktorí sa pravdepodobne obávali cestovať do regiónu v blízkosti Ukrajiny. V tatranských informačných kanceláriách sa návštevníci najviac zaujímali o možnosti turistiky, nasledovali podujatia, informácie o lanovkách a kultúrnych aktivitách, opakovali sa aj otázky o medveďoch a bezpečnosti. "Najviac negatívnych podnetov bolo už tradične na kapacitu električiek, nedostatok spojov, ľudia reagovali aj na zvýšenie cien služieb, chýbala im napríklad aj verejná práčovňa," vymenovala riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková.

Blašková ubezpečila, že v súvislosti so zvyšovaním cien energií počas blížiacej sa zimnej sezóny neplánujú zásadne obmedzovať prevádzku, aby neznížili kvalitu služieb. Chcú prilákať viac turistov, šetriť plánujú na prevádzkových a personálnych nákladoch. "Veľa podnikateľov plánuje minimálne počas mimosezóny radikálnejšie obmedzenia, nebudú poskytovať služby napríklad počas celého týždňa. Zhodujú sa, že nárast energií znamená nárast cien v službách cestovného ruchu a je najvyšší čas, aby štát zakročil a predstavil konkrétne plány a opatrenia," uzavrela Blašková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.07.2021
Nový vodný park na Liptove
Letná sezóna priniesla na Liptov novinku v podobe ďalšieho vodného parku. Najväčší slovenský vodný park na drevenej konštrukcii je zasadený do príjemného podhorského prostredia Nízkych Tatier a dopĺňa komplex Demänová Rezort na začiatku Demänovskej doliny.
viac
04.03.2022
Jar a leto budú v regióne Piešťan bohaté na podujatia
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany má v kalendári na tento rok viac ako stovku podujatí.
viac
20.06.2022
Letnú sezónu odštartovali aj historické električky
Tatranské historické električky vstupujú do ďalšej letnej sezóny, v nedeľu odštartovali z Popradu na Štrbské Pleso prvé jazdy.
viac
27.06.2022
Letné kúpalisko plánuje tohtoročnú sezónu otvoriť 1. júla
Letné kúpalisko v Detve plánuje tohtoročnú letnú sezónu otvoriť v piatok 1. júla. Potvrdil to hovorca mesta Milan Suja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %