Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
09.11.2023 05:00

V priemere skonzumujeme 2,8 kg kávy na osobu. Viete kam s obalmi z nej?


Ilustračná snímka


Káva je neodmysliteľnou súčasťou bežných dní. Doprajeme si ju doma aj v práci. Je to druhá najžiadanejšia komodita na svete, hneď po rope. Káva sa jednoducho stala súčasťou našich spoločenských rituálov, bez ktorých si už nevieme predstaviť svoj deň.


Priemerný Slovák skonzumuje 2,8 kg kávy ročne. Zďaleka sa ale nepribližuje svetovým rekordérom z Fínska, Nórska a Dánska, kde sa to pohybuje okolo 10 kg. Netreba však zabúdať na to, že aj pri pití kávy vzniká odpad, či už zo samotnej kávy, ale aj z obalov, do ktorých je káva balená. OZV ENVI - PAK pravidelne učí ľudí, ako triediť jednotlivé obaly, a teda obaly z kávy nevynímajúc.

Podľa posledných údajov zo Štatistického úradu sme na Slovensku v roku 2021 skonzumovali v priemere 2,8 kg kávy na osobu, čo je o 8 % viac ako v roku 2020. Čím je jasné, že spotreba kávy nerastie len vo svete, ale aj u nás. Denne pijú kávu tri štvrtiny Slovákov a Sloveniek, pričom viac ako polovica ľudí vypije za deň dve až tri šálky. Zaujímavosťou je, že len 10 % ľudí pije „čistú“ kávu bez akéhokoľvek pridania mlieka alebo cukru.

Nevytriedený odpad končí na skládke

OZV ENVI - PAK pripomína, že rovnako, ako pri ostatných potravinách, tak aj pri konzumácii kávy vzniká odpad – či už zo samotných zvyškov kávy alebo obalov, do ktorých je káva balená. „Ak sa tieto obaly nesprávne vytriedia, končia na skládkach, a tým prispievajú k znečisteniu životného prostredia,“ upozorňuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, ktorá sa dlhoročne venuje vzdelávaniu v oblasti triedeného zberu. Zároveň dodáva, že vzhľadom na rastúcu spotrebu kávy na celom svete je dôležité, aby sme si uvedomili vplyv, ktorý má táto konzumácia na životné prostredie a aktívne prispeli k jeho ochrane. „Triedenie obalov od kávy je jednoduchým a účinným spôsobom, ako každý z nás môže prispieť k udržateľnej budúcnosti a ochrane našej planéty,“ vysvetľuje Kretter.

Najčastejšie je káva balená v kombinovaných materiáloch

Ako priblížila Katarína Kretter, pred vytriedením obalov od kávy je dôležité vedieť, z akých materiálov sú tieto obaly vyrobené. Obaly od kávy môžu byť rôzne – od plastu cez kov/hliník až po sklo alebo papier. Najčastejšie to však býva kombinácia viacerých materiálov. Aj pri týchto obaloch platí, že čo sa dá od seba oddeliť, treba oddeliť – napríklad viečko alebo nálepku. Vrchnák tiež treba vytriediť oddelene. „Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je obal vyrobený len z jedného materiálu, pri obaloch od kávy je to veľakrát náročnejšie, pretože sú zložené z viacerých materiálov. Spotrebiteľom preto odporúčame, aby si pred vytriedením takýchto obalov pozorne pozreli recyklačné symboly, ktoré sú uvedené na obale, a pri triedení sa riadili primárne nimi,“ povedala Kretter. Odpad, ktorý vznikne z prípravy kávy, takzvaný grunt, patrí do zberu kuchynského odpadu, do kompostu alebo ho môžete využiť ako hnojivo.

Najväčší kávičkári žijú na severe Európy

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete a denne vypije kávu celosvetovo až miliarda ľudí. Najväčším producentom kávy je Brazília so 40 % celosvetovej produkcie a na druhom mieste je Vietnam. Čo sa však týka spotreby kávy, tak tam musíme ísť za prvenstvom na sever Európy. Najviac kávy vypijú ľudia vo Fínsku, kde priemerná ročná spotreba je 12 kg na obyvateľa. Nasleduje Nórsko, Island, Dánsko, Holandsko a Švédsko.

Zaujímame sa nielen o pôvod, ale aj o balenie

Navyše, kým ešte pred pár rokmi boli našimi najobľúbenejšími kávami „turek“ či instantná káva, dnes je pre mnohých príprava kávy doslova koníčkom aj životným štýlom. „Ľudia sa začínajú zaujímať nielen o prípravu, chuť kávy a proces jej praženia, ale čoraz viac aj o to, či pochádza z férového obchodu a či pri nej nedochádza k porušovaniu ľudských práv. Nás osobne teší aj fakt, že si ľudia čoraz viac uvedomujú aj to, v akom obale si domov kávu prinesú a začínajú siahať po obaloch, ktoré sú recyklovateľné,“ povedala na záver Katarína Kretter.

 Ako teda správne vytriediť obaly od kávy?

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2016
Šetrite miesto v kontajneri. Ušetríte aj v peňaženke
Nápojové kartóny z džúsov, mlieka alebo vína a PET fľaše rôznych veľkostí sú používané v globálnom meradle. Ročne sa na Slovensku predajú stovky milióny nápojových kartónov a PET fliaš. Vzhľadom na ich objemnosť kladú vysoké nároky na skladovanie vyprázdnených obalov.
viac
14.03.2022
Budúcnosť obalov? Ich udržateľnosť
Približne 87 percent obyvateľov SR triedi komunálny odpad pravidelne a napríklad 63 percent zaujíma, či je produkt (potraviny, kozmetika, elektronika atď.) zabalený v recyklovateľnom obale.
viac
03.09.2022
Môže vytriedený odpad skončiť na skládke? Kam patria tonery z tlačiarne?
Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK odpovedá na vaše otázky. Ak potrebujete poradiť v oblasti odpadov, napíšte nám, prosím, na adresu komunikacia@envipak.sk.
viac
03.12.2022
Šou, v ktorej na obale záleží, alebo triediť odpad môže byť zábava
O tom, že triedenie odpadu môže byť zábava, sa ľudia presvedčili prostredníctvom ENVISHOW - talkshow, v ktorej na obale záleží. Okrem vyvrátenia rôznych mýtov o triedení, alebo či treba umývať odpad pred jeho vyhodením. 
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %