Streda 11.12.2024
Dnes má meniny 
Hilda
°C
14.11.2024 12:17

V Petržalke pribudne pamätná tabuľa venovaná obetiam hraničiarov


Ilustračný obrázok: TASR


V bratislavskej Petržalke pribudne pamätná tabuľa venovaná obetiam Pohraničnej stráže. Jej súčasťou bude stĺp s ostnatým drôtom, ktorý je skutočným pozostatkom železnej opony. Osadená bude v sobotu (16. 11.) popoludní v Parku obetí Hraničiarov pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie.


"Tento pamätník je pripomienkou smutného obdobia našej histórie, keď boli potláčané základné ľudské práva a za ich porušovanie boli ľudia trestaní a zabíjaní. Nech je tento stĺp aj pre budúce generácie výstrahou, aby sa takéto udalosti už nikdy neopakovali," hovorí projektový manažér Kultúrnych zariadení Petržalky (KZP) Martin Kleibl.         

Pamätná tabuľa má pripomínať vznik, existenciu, ale najmä obete železnej opony, ktoré na hranici v blízkosti Petržalky zahynuli. Ide o obete, ktorý zahynuli na území Petržalky, Kopčian a Jaroviec. Historický kontext priblíži historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ľubomír Morbacher. Chýbať nebude ani koncert folkového hudobníka Martina Geišberga.         

Námestie Hraničiarov s parkom odovzdali obyvateľom na 30. výročie od prijatia zákona o ochrane štátnych hraníc, teda 11. júla 1981. Prvý bod tohto zákona okrem iného hovorí: "Ochrana štátnych hraníc je povinnosťou každého občana". Pozostatok nápisu, ktorý tam bol od roku 1985 umiestnený na stene trafostanice, je možné čítať aj takmer po 50 rokoch.         

Námestie bolo prvým námestím sídliska. V roku 1973, konkrétne 3. apríla, tam slávnostne poklepali základný kameň "mestského sektora Petržalka". V tej dobe bol kameň osadený prakticky na zelenej lúke, až koncom 70. rokov 20. storočia okolo neho vyrástli paneláky, ako ich poznáme aj v súčasnosti. Námestie slúžilo na rôzne reprezentačné účely, podľa samosprávy však pripomína i temnú etapu histórie Petržalky.         

V jej tesnom susedstve sa totiž tiahla hranica železnej opony. Ľudia túžiaci po slobode boli často pri pokuse o prekonanie železnej opony zadržaní, zranení, ale aj usmrtení. Po páde komunistického režimu v roku 1989 bola železná opona odstránená, námestie si však ponechalo pomenovanie po príslušníkoch pohraničnej stráže dodnes. V roku 2024 dostala parková časť Námestia Hraničiarov oficiálny názov Park obetí Hraničiarov.         

Spomienkové podujatie je súčasťou medzinárodného Festivalu slobody, ktorý sa koná pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie po celej Bratislave.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2020
V Poprade odhalili pamätnú tabuľu Jánovi Bendíkovi
Pamiatku J. Bendíka si uctili jeho syn a vnuci, ako aj predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár.
viac
22.11.2023
V Záhorskej Vsi dnes odhalia pamätnú tabuľu opernej dive Lucii Popp
V obci Záhorská Ves sa dnes o 13. hod. koná slávnostné odhalenie pamätnej tabule sopranistky Lucie Popp. Stane sa tak pri príležitosti 30. výročia jej úmrtia. Umiestnená bude na budove Obecného úradu v obci Záhorská Ves, kde sa táto svetová operná diva narodila.
viac
13.12.2023
Na mapu Petržalky by mohol pribudnúť Park obetí Hraničiarov
Na mapu bratislavskej Petržalky by mohol pribudnúť Park obetí Hraničiarov. Takéto pomenovanie by mal niesť park v centrálnej časti lokality Námestia Hraničiarov, kde sa konajú príležitostné kultúrne a spoločenské podujatia a symbolicky sa spája aj s 50. výročím založenia najväčšieho sídliska na Slov
viac
06.09.2024
Britským a americkým hrdinom v SNP odhalili pamätnú tabuľu v B. Bystrici
Na priečelí historického Národného domu v Banskej Bystrici odhalili vo štvrtok pamätnú tabuľu venovanú príslušníkom Úradu pre špeciálne operácie Spojeného kráľovstva a Úradu pre strategické služby Spojených štátov ako aj ich slovenským spojencom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.02 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.56 %