Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
18.01.2023 11:40

V Petržalke plánujú osadiť hniezdne veže pre lastovičky a belorítky


Ilustračná snímka: (tasr).


Hlavné mesto plánuje v areáli Mestského ovocného sadu na Macharovej ulici v Petržalke osadiť dve hniezdne veže pre lastovičky a belorítky. Vyplýva to z výzvy na predkladanie ponúk na výrobu a inštaláciu veží pre ich zahniezdenie. Kritériom hodnotenia je najnižšia cena.


Hniezdna veža by mala pozostávať z opornej konštrukcie (stĺpa, skeletu alebo konštrukcie), ktorá bude niesť samotné hniezda. Ich minimálny počet na jednej veži je 40. Maximálna výška hniezdnej veže by mala byť päť metrov.

Dodávateľ by mal v rámci inštalácie zabezpečiť stabilné a bezpečné nainštalovanie hniezdnych veží na betónovom podklade. Konštrukcia by mala byť farebne stála, odolná voči poveternostným vplyvom a trvácna najmenej tri roky. Zabezpečená by mala byť aj ich údržba.

"Celkové konštrukčné riešenie bude vyhotovené tak, aby postačovalo svojpomocné vyčistenie priestorov búdok jedenkrát ročne, spravidla po jesennej migrácii vtákov, za pomoci rebríka," približuje magistrát. Vtáčie exkrementy by sa tak nemali v priestoroch búdok hromadiť, ani v nadmernom množstve znečisťovať okolie pod vežou.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.02.2017
V. BAJAN: Som rozčarovaný zo záveru celodennej diskusie
Stanovisko poslanca V. Bajana k včerajšiemu mestskému zastupiteľstvu.
viac
05.04.2017
Belorítkam osadili pod Mostom SNP 60 umelých hniezd
V podhľade bratislavského Mosta SNP osadili 60 umelých hniezd pre chránené belorítky. Inštalácia prebehla v noci nadnes v koordinácii s ochranármi. Belorítkam totiž minulý rok v máji zhodili pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy na staromestskej časti mosta, 66 hniezd.
viac
16.11.2019
V Petržalke vznikne mestský ovocný sad, s výsadbou začnú tento rok
V bratislavskej Petržalke v priestore medzi Macharovou ulicou a Panónskou cestou vznikne mestský ovocný sad. Vysadených tu bude viac ako 75 odrôd ovocných stromov a desiatky odrôd ovocných krov a bylinných záhonov.
viac
22.07.2020
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa sú podľa mesta v zlom stave
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa v Bratislave sú aj pre dlhodobo zanedbávanú údržbu v zlom stave. Tvrdí to bratislavský magistrát s tým, že viaceré stromy trápia hlboko otvorené dutiny na kmeni či kostrových konároch, preschnutie koruny, hubové ochorenia i parazity.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %