Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
03.08.2021 07:45

V okrese Snina sa narodilo najviac bocianích mláďat od roku 2003


Bocian biely (Ciconia ciconia). Snímka zdroj: (tasr).


Aj keď je tento rok v okrese Snina obsadených len 42 spomedzi 57 evidovaných hniezd bociana bieleho (Ciconia ciconia), vyliahlo sa v nich 110 mláďat.


„Je to najväčší počet mláďat v okrese od roku 2003, keď sme začali s pravidelným monitoringom týchto hniezd,” informovala na stránke Správy Národného parku Poloniny krajinárka Martina Vlasáková.

Najviac (28) mláďat vyviedli bociany v obci Dlhé nad Cirochou, kde ochranári zároveň evidujú aj najviac (11) obsadených hniezd. V obci Ulič, kde bociany hniezdia v piatich hniezdach, sa tento rok narodilo 15 mláďat, v obci Pichne ich ochranári v štyroch hniezdach napočítali 11. V priemere sa v Sninskom okrese narodilo 3,14 mláďaťa na jeden hniezdiaci pár.

Ako tiež preukázal tohtoročný monitoring, v rámci okresu pribudlo spolu sedem nových hniezd, pričom päť z nich vzniklo z dôvodu prekládky. Štátni ochranári realizovali koncom roka 2020 údržbu hniezd v Stakčínskej Roztoke a Dlhom nad Cirochou, tento rok na jar vymenili v Uliči v jednom z hniezd hniezdnu podložku z dôvodu nutnosti odľahčenia hniezda. „Všetky uvedené hniezda boli v tomto roku obsadené a boli na nich vyvedené mláďatá,” doplnila Vlasáková.

Ochranári zároveň pripomínajú, že v období, keď sa mladé bociany začínajú učiť lietať, dochádza každoročne pri ich rozlietavaní k poraneniu niekoľkých z nich. „V prípade nálezu takéhoto bociana, ale aj iných chránených živočíchov je potrebné túto skutočnosť oznámiť na čísle 0911 011 382 alebo 112,” uzavrela Vlasáková s tým, že spoločenská hodnota bociana bieleho je 3000 eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2020
V Sninskom okrese zaevidovali 90 mláďat bociana bieleho
Z pohľadu výsledkov hniezdenia bocianov v okrese Snina patrí tento rok k tým úspešnejším, informuje o tom Správa Národného parku (NP) Poloniny na svojej webovej stránke. Ako uvádza, zaznamenali 90 vyvedených mláďat, čo je najviac v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
viac
17.05.2021
Vodnú nádrž Ružiná chcú začať napúšťať v júni
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti sú práce na dne nádrže tak, aby ju mohli začať napúšťať v júni.
viac
13.07.2021
MŽP a ŠOP zapracovalo do Turistického semafora celodennú aktualizáciu údajov
Envirorezort a Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR budú po chybe v Turistickom semafore v úzkom spojení so strážou a chatármi v turistických lokalitách. Odporúčania o návštevnosti tak budú stále aktuálne.
viac
23.07.2021
Odborná diskusia k reforme ochrany prírody
Ministerstvo životného prostredia spolu s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %