Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
12.11.2021 08:00

Kvalitu ovzdušia v Jelšave budú monitorovať dve nové mobilné stanice


Ilustračná snímka.


Smogovú situáciu v Jelšave bude po novom vyhodnocovať dvojica mobilných monitorovacích staníc kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického úradu (SHMÚ). Povedal to primátor mesta Milan Kolesár s tým, že situáciu budú monitorovať spoločne s už existujúcou stacionárnou stanicou.


"Jedna stanica bude pri škole, jedna pri dome smútku. Vytvorili sme tam nanovo elektrické prípojky," priblížil primátor s tým, že o mobilné monitorovacie stanice kvality ovzdušia žiadala samospráva SHMÚ už niekoľko rokov. Stacionárna monitorovacia stanica je totiž podľa primátora umiestnená na nevhodnom mieste v lokalite, kde sa dym z komínov najviac kumuluje.

Mesto Jelšava a okolité obce majú dlhodobý problém so smogovou situáciou, a to v dôsledku vysokej koncentrácie prachových častíc PM10 v ovzduší - najmä počas zimných mesiacov. "Geografická poloha doliny a obcí v nej spôsobuje, že tá inverzia je tu a ovzdušie sa v zimnom období zhoršuje," vysvetlil primátor. Ako dodal, v minulosti boli za hlavného znečisťovateľa považované neďaleké Slovenské magnezitové závody (SMZ), v súčasnosti je však aj podľa odborníkov hlavnou príčinou nepriaznivého stavu vykurovanie pevným palivom.

"Závod urobil dosť veľa, aby primárne priemyselné znečistenie bolo na minimálnej úrovni," poznamenal Kolesár. O konkrétnych krokoch na zníženie environmentálnej záťaže, ktoré SMZ vykonali v poslednom období, informoval poslancov mesta na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) aj výrobný riaditeľ spoločnosti Rudolf Repiský.

Z materiálu predloženého na MsZ vyplýva, že magnezitové závody odvážajú v rámci výstupkového dobývania magnezitu odpadový materiál skladovaný v exteriéri späť do vyrúbaných priestorov v podzemí. Pracujú tiež na zatrávňovaní háld i zabezpečení odkaliska. "Najmä v zime sme s tým mali problém. Vrchná časť vymrzla a preschla, vietor potom jemné čiastočky sfúkol na mesto, ktoré bolo v určitých dňoch zahalené v mračnách prachu," dodal primátor.

Kroky na zlepšenie environmentálnej situácie v Jelšave a okolí podniká aj samospráva, na konkrétnych projektoch spolupracuje s manažérom kvality ovzdušia Banskobystrického samosprávneho kraja Ladislavom Bírom. "Snažíme sa pokryť opatreniami rôzne zdroje, ktoré tu môžu byť. Teraz budeme napríklad vysádzať nové stromy na sídliskách," priblížil Kolesár.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.02.2020
Výskyt oxidu dusičitého na Slovensku zmerajú sondy v 200 lokalitách
Spotrebiteľské združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) ich v spolupráci s partnermi z Bystro OZ, Edu Nature a ďalšími enviro odborníkmi rozmiestnila v Bratislave, siedmich krajských mestách a ďalších vybraných lokalitách.
viac
25.11.2020
Výrazné zlepšenie ovzdušia v Európe
Lepšia kvalita ovzdušia viedla v Európe k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí v poslednom desaťročí. Z najnovších oficiálnych údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA) však vyplýva, že takmer všetci Európania stále trpia znečistením ovzdušia.
viac
17.12.2020
Kvalitu ovzdušia v meste bude merať sieť envirostaníc
Kvalitu ovzdušia na území Nitry bude merať sieť malých envirostaníc, ktoré budú osádzané na stĺpy verejného osvetlenia v rámci projektu Inteligentné mesto.
viac
11.06.2021
V SR zaznamenali ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus
Monitoring inváznych druhov komárov v roku 2020 odhalil nový druh aj na Slovensku. Ide o pôvodne ázijského komára Aedes japonicus japonicus. Výskyt tohto druhu neovplyvňuje iba biodiverzitu, no môže mať aj medicínsky dosah, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %