Snímka zdroj: (bbsk).
Prívalové dažde, ktoré sa oblasťou Muránskej planiny prehnali v nedeľu podvečer, spôsobili značné škody na cestných komunikáciách. Úplne neprejazdná je cesta II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou, cesta III/2845 do obce Muránska Zdychava je prejazdná len v jednom pruhu.
Krízový štáb pri Okresnom úrade v Revúcej, ktorého sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter, dnes rozhodol o vyhlásení mimoriadnej situácie. Tá platí až do odvolania v obciach Muránska Zdychava a Muránska Huta, vrátane príjazdových ciest do nich. Na ceste II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou je to na piatich kilometroch medzi kilometrom 24 a 29, na ceste tretej triedy v smere z Revúcej do Muránskej Zdychavy medzi kilometrami 5 až 7.
„Cesta II/531 je vážne poškodená na približne pol kilometrovom úseku tak, že polovicu cesty zobrala prívalová voda aj so zvodidlami dole. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto z nej v tejto chvíli musí byť vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora. Oprava potrvá zrejme niekoľko mesiacov, je potrebné, aby si cestu prezreli statici i projektanti a prijali najoptimálnejšie riešenie pre jej opravu,” povedal po prehliadke aktuálneho stavu župan Ján Lunter.
Pre obyvateľov s trvalým a prechodným pobytom v obci Muránska Huta, tiež pre tých, ktorí sú v obci Muránska Huta zamestnaní (najmä v rekreačných zariadeniach a liečebni na Prednej Hore) a pre osoby, ktoré dochádzajú uzavretou trasou do zamestnania, bude povolený prejazd cez Národný park Muránska Planina. Oprávnenosť vstupu do chráneného územia budú kontrolovať policajné hliadky.
„Cestu III/2845 do Muránskej Zdychavy poškodila prívalová voda na niekoľkých úsekoch, ktoré podmáčala alebo celkom strhla. Cesta je nateraz prejazdná v jednom jazdnom pruhu pre osobné automobily, práce na čistení toku Zdychava a ďalších opatreniach na zabezpečení úseku už v spolupráci s vedením obce, Slovenským vodohospodárskym podnikom a Banskobystrickou regionálnou správou ciest začali,” doplnil Ján Lunter, ktorý sa skontaktoval aj so starostami dotknutých obcí.
„Budeme sa snažiť, aby ľudia čo najmenej pocítili to, čo sa stalo a odstraňovať škody v čo najkratšom čase. Podľa dostupných informácií tu spadlo viac ako 130 milimetrov zrážok, čo je obrovské číslo. Na podobné extrémne výkyvy počasia sa budeme musieť zrejme v budúcnosti pripraviť, dôležitá je tu spolupráca aj s lesníkmi a poľnohospodármi, ktorí svojou činnosťou do veľkej miery formujú krajinu,” uzavrel Ján Lunter.