Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
07.03.2023 12:35

V meste vyzbierali za rok viac ako 18 ton použitého oblečenia


Ilustračná snímka: (tasr).


Obyvatelia Handlovej odovzdali do 15 špeciálnych kontajnerov od marca 2022 do marca tohto roka celkom 18,248 tony použitého oblečenia. V prepočte tak za rok ušetrili 354 ton oxidu uhličitého.


Vyplýva to zo štatistiky zberovej spoločnosti. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

"Textilný priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom planéty hneď po ropnom priemysle a ohrozuje všetko živé na Zemi. Na výrobu stoviek miliárd kusov oblečenia sa spotrebujú obrovské množstvá farbív, chémie, vody, ropy, pesticídov," pripomenula Paulínyová.

Tento problém si podľa nej začína uvedomovať stále viac ľudí, ktorí pomáhajú triediť, kupujú výrobky z recyklovaných materiálov či v second handoch, pričom týmto úsilím sa im darí výrazne predĺžiť životnosť už raz vyrobených kusov.

"Každý, kto chce niečo vyhodiť, by sa mal najprv zamyslieť nad tým, či daná vec ešte nemôže poslúžiť niekomu inému, prípadne na iný účel. Ak je textil zachovaný, môžu zavolať do niektorých mestských organizácií, akou je napríklad Jazmín, či šatstvo a obuv nie je vhodené na použitie pre útulok, kde žijú ľudia bez domova," priblížila Paulínyová.

Šatstvo musia obyvatelia podľa nej vložiť čisté a zabalené v starej nákupnej taške, aby sa tovar pri prevoze neznehodnotil. "Naopak, do kontajnerov nepatria plesnivé, mokré a od chemikálií zašpinené veci. Takisto žiadne druhy komunálneho odpadu," upozornila.

Zberová spoločnosť textil roztriedi do viac ako 200 kategórií. "Jednou z nich je kategória na opätovné použitie v second handoch, ďalšiu skupinu tvorí textil pre priemysel a recykláciu. Znečistené a nerecyklovateľné odevy sú určené na energetické využitie, poslúžia teda ako doplnkové palivo pre elektrárne," dodala hovorkyňa mesta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.05.2019
Handlová podala vlani deväť projektových zámerov, s piatimi bola úspešná
Samospráva Handlovej a mestské organizácie podali vlani orgánom na posúdenie deväť projektových žiadostí. S piatimi z nich uspeli, čo predstavuje úspešnosť 62,50 %. Vyplýva to zo štatistiky radnice, o ktorej v piatok TASR informoval Peter Cagáň z referátu regionálneho rozvoja a strategického plánova
viac
28.04.2020
Mesto Handlová zbiera pripomienky k novému webovému sídlu
Webové sídlo mesta Handlová www.handlova.sk (ďalej webstránka) má po 17. rokoch nový vzhľad. Webstránka je oproti predchádzajúcej jednoduchšia, prehľadnejšia a užívateľsky prístupnejšia.
viac
17.01.2023
Za minulý rok v meste vytriedili 1500 kilogramov použitého oleja
Zberová spoločnosť za minulý rok vytriedila v Handlovej 1500 kilogramov použitého oleja, ktorý  Handlovčania odovzdali do nádob. Jeden obyvateľ tak dokázal vyseparovať za rok 1,3 kilogramu tejto suroviny. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
28.07.2023
Obyvatelia odovzdali za 1. polrok 872 kilogramov použitého oleja
Obyvatelia Handlovej za 1. polrok tohto roka vytriedili a odovzdali do špeciálnych nádob na území mesta 872 kilogramov použitého oleja. Samospráva oproti minulému roku zvýšila i počet kontajnerov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %