Nedeľa 13.06.2021
Dnes má meniny 
Anton
°C
20.11.2017 12:58

V meste ocenia osobnosti plastikou Nebo nad Sninským kameňom


Snina - námestie. Snímka zdroj: (mapio.net).


Pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky ocení mesto Snina tri osobnosti verejného, spoločenského a kultúrneho života. Tri ceny udelí aj primátor mesta. Približne 20 ľuďom odovzdajú pamätné a ďakovné listy. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční v sobotu 25. novembra.


Oceneným in memoriam bude lekár Gabriel Hoffmann, prvý riaditeľ sninskej nemocnice. "Zaslúžil sa o to, že zdravotníctvo v meste je postavené na veľmi dobrých základoch," uviedol primátor Štefan Milovčík. Vavrinec Vass získa cenu mesta za približne 50 rokov jeho pôsobenia v miestnom rímskokatolíckom kostole. Ako organista bol súčasťou krstov, svadieb i posledných rozlúčok mnohých Sninčanov. "Za príkrych podmienok minulého režimu, často aj na úkor pracovnej doby," doplnil.       

Ďalším oceneným je Karol Wielkievič. "Zaslúžil sa o to, že Snina je v takomto stave, v akom je, keď v roku 1970 to bola ešte, dá sa povedať, väčšia dedina. Nebolo tu v podstate žiadnej infraštruktúry," spomenul Milovčík s tým, že práve Wielkievič ako dlhoročný predseda mestského národného výboru bol pri rozmachu Vihorlatu, Jasu či budovaní vodárenskej nádrže Starina.

Primátor sa rozhodol odovzdať cenu lekárovi Vincentovi Lukáčovi in memoriam, mladej paleontologičke Valérii Vaškaninovej a galeristom - bratom Mirovi a Andrejovi Smolákovi.

Akademický sochár Jaroslav Drotár vytvoril pri tejto príležitosti plastiku Nebo nad Sninským kameňom. Ďalší približne 20 ľudia dostanú pamätné a ďakovné listy. "Neopomenuli sme ani to, že sme vyzvali obyvateľov, aby nominovali tých, o ktorých si myslia, že by si to zaslúžili," uzavrel primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.01.2017
Mesto pod Sninským kameňom existuje oficiálne už 700 rokov
Snina si v tomto roku pripomína 700. výročie prvej písomnej zmienky. Ako uviedol jej primátor Štefan Milovčík, hlavným cieľom tejto spomienky je predovšetkým to, aby boli obyvatelia mesta právom hrdí na jeho históriu i súčasnosť.
viac
06.02.2017
Navrhnite osobnosti na Cenu primátora 2017
Bratislavčania môžu aj tento rok navrhnúť osobnosti na Cenu primátora 2017. Najvyššie samosprávne ocenenie bude významným Bratislavčanom udelené už po 25-krát počas galaprogramu, ktorý tradične odštartuje aprílové dni samosprávy „Bratislava pre všetkých“.
viac
16.10.2017
Prestížne ocenenie CE.ZA.AR 2017 aj pre projekt z Prievidze
Obnova časti námestia v Prievidzi s vodným prvkom získala cenu verejnosti CE.ZA.AR 2017. V hlasovaní získala najviac hlasov zo všetkých nominácií.
viac
12.03.2018
Mestská samospráva ocenila pri výročí významné osobnosti
Mesto Stropkov oslavuje 614. výročie prvej písomnej zmienky o meste. Pri tejto príležitosti mestská samospráva v nedeľu ocenila päť osobností a jednu inštitúciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.60 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %