Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
19.04.2021 12:25

V kysuckej obci Radoľa separujú papier a sklo od roku 1998


Obec Radoľa. Snímka zdroj: (tasr).


V kysuckej obci Radoľa rozmiestnili prvé kontajnery na separovanie papiera a skla v roku 1998. Podľa starostu Antona Tkáčika neskôr pribudol vrecový zber plastov.


V roku 2011 sa komodity zberu rozšírili a po obci sú rozmiestnené kontajnery na zber papiera, plastov, skla, plechoviek a tetrapakov.

„V roku 2013 sme začali zberať kuchynské oleje, ktoré ľudia môžu prinášať na obecný úrad a dlhé roky zberáme dvakrát ročne elektroodpad. Minulý rok ľudia robili vo veľkom poriadky, tak sme mali štyri zbery elektroodpadu. Pravidelne zberáme aj nebezpečný odpad. Pristavujeme v obci kontajner, aby ľudia priniesli staré farby, prípadne chemikálie. Všetko, čo spadá do nebezpečného odpadu. Dlho sme separovali textil, momentálne však hľadáme nového odberateľa. Problémy samospráv s odberateľmi textilu boli intenzívne medializované minulý rok. Preto veríme, že sa nám ho podarí nájsť,” povedal Tkáčik.      

Podotkol, že separácia potrebuje čas. „Vnímam, že ľudia separujú veľmi svedomito. Berú to ako úplne prirodzenú vec, lebo už dve generácie v obci separujú. Pre deti v obci je separovanie úplne prirodzenou súčasťou života. S niektorými seniormi je trošku problém, aby sa naučili na nové veci. Veď vždy to hádzali buď do popolnice alebo možno ešte predtým do kotla. Ale myslenie sa mení,” zdôraznil radoľský starosta.      

Upozornil, že systém separovania má svoje nespravodlivosti. „Separujeme prakticky všetko, čo sa nejakým spôsobom separovať dá. Ale v našej obci s 1500 obyvateľmi a ani v menších obciach nie je šanca, aby sa uživila napríklad výkupňa kovov. Separácia kovov tak vylepšuje bilanciu miest na úkor obcí. Susedné Kysucké Nové Mesto má vysokú mieru separácie odpadu. Všetci občania odvážajú kovový odpad do ich zberne. Evidencia je síce podľa občianskych preukazov, ale číslo naskakuje do ich mesta. Čo nie je môj útok na mesto, ono za to nemôže, že systém je takto postavený. No doplácajú na to obce prakticky po celom Slovensku,” skonštatoval Tkáčik.     

„Darmo separujeme vo veľkom plasty, keď je ich hmotnosť minimálna. Potom to vychádza, ako keby sme takmer neseparovali a aké sú mestá úžasné. Nie to je celkom pravda, lebo okrem kovového odpadu tam do zberní vstupuje aj kovový odpad z priemyslu. A znova sa vylepšujú čísla nepresnosťou v systéme,” podotkol radoľský starosta.      

Poukázal aj na nespravodlivosť pri nakladaní s organickým odpadom. „Minulý rok sme zavŕšili eurofondový projekt na rozdávanie kompostérov pre domácnosti. Polovica obce má vlastné kompostéry a s organickým odpadom zaobchádzame najekologickejšie ako zaobchádzať môžeme. Kompostujeme odpad priamo na mieste vzniku, v domácnosti, v záhrade alebo na poli. Ľudia sa postarajú o odpad tak, že prakticky nevznikne. Ale v mestách budú hnedé nádoby na bio odpad a vyčíslia to, že sa zvyšuje miera separácie. A opäť nám to kazí čísla v rámci celoslovenskej metodiky. Pretože bio odpad sa nepremietne do celkového množstva odpadu. Pritom miera separácie je oveľa vyššia, ako vykazujú čísla,” skonštatoval Tkáčik.

„Za to, že šetríme životné prostredie oveľa efektívnejšie ako mestá, sme vlastne trestaní. Tým, že nám miera separácie vychádza horšie ako v mestách, musíme za umiestnenie menšieho objemu odpadu na skládku zaplatiť viac peňazí,” uzavrel radoľský starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.08.2016
Triediť odpad vedia aj malé deti. Osobný príklad hrá veľkú rolu
Triedenie je nákazlivé, s deťmi triedia aj rodinní príslušníci a priatelia. Cez deti môžeme zvyšovať environmentálnu uvedomelosť rodičov. Že triediť odpad v útlom veku je možné, nám v rozhovore potvrdila Helena Burdová z Martina, riaditeľka a zriaďovateľka Súkromnej materskej školy Ďatelinka.
viac
10.04.2017
Cez žiakov učí škola triediť aj rodičov a starých rodičov
Už osem rokov sa pozoruhodným spôsobom pedagógovia kremnickej Základnej školy na Angyalovej ulici venujú environmentálnej výchove žiakov.
viac
28.02.2019
Vývoz odpadu sa prerokoval so starostami obcí v okrese Svidník
V stredu, 27. 2. 2019 sa konalo stretnutie starostov obcí v okrese Svidník, ktorých vývoz komunálneho odpadu zabezpečujú Technické služby mesta Svidník. Stretnutie iniciovala primátorka Svidníka Marcela Ivančová.
viac
21.04.2021
V Senici pribudli koše na triedený odpad na verejných priestranstvách
Senická radnica v spolupráci s Technickými službami Senica, a. s. v týchto dňoch postupne v meste osádza vonkajšie odpadkové trojité koše na triedený odpad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %