Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
29.09.2016 07:39

V Košiciach pribudlo lokálne platidlo - strieborný 50 dukát


Strieborný 50 dukát. Snímka zdroj: (kosickydukat.sk).


V Košiciach dnes uviedli do obehu strieborný košický 50 dukát. Ide o lokálne platidlo, ktoré sa používa v metropole východu. Na predstavení novej mince sa zúčastnili aj autori jej návrhu Mária Poldaufová a Branislav Ronai.


"Je to v podstate pokračovanie celého projektu občianskeho združenia Košický dukát na výmenu tovarov a služieb. Začali sme pred rokom. Vyšla jednotka, dvojka, päťka a teraz 50. Pokračujeme ďalej, projekt je úspešný. Veríme, že ľudia to budú ďalej akceptovať a používať," uviedol predseda združenia Vladimír Gürtler.      

Zmluvní partneri občianskeho združenia, prevádzky a poskytovatelia služieb, prijímajú dukáty, ktoré podľa Gürtlera vymieňajú medzi sebou alebo im ich občianske združenie vymení v rámci zákona. Lokálnej mene sa podľa jeho slov darí.      

"Záujem je veľký, len obeh nie je taký, aký by sme očakávali. Päťdesiat dukát vznikol z titulu dopytu hlavne tých, ktorí to používajú ako väčší nominál. Ide najmä o hotely a hotelové služby," vysvetlil.      

Na averznej, prednej strane mince je replika dukátu, ktorý sa v minulosti razil v Košiciach. "Je to dukát Márie, ktorý sa razil v rôznych mincovniach. Dve ľalie však svedčia o tom, že sa razil aj v Košiciach. Na reverznej strane je veduta Houfnagela, čo je významná rytina z konca 15. storočia a tiež prvá erbová pečať Košíc," priblížil autor myšlienky lokálneho platidla v Košiciach.      

Ako ďalej povedal, nový strieborný 50 dukát s hmotnosťou 13 gramov a priemerom 31 milimetrov vyrazili v Mincovni Kremnica v náklade 300 kusov. "Z toho 100 kusov je určených pre zberateľov a 200 je vyrobených v bežnej kvalite určených do obehu," vysvetlil.      

Košické dukáty možno získať cez internet www.kosickydukat.sk alebo priamo v Mestskom informačnom centre v Košiciach pri Dóme svätej Alžbety.      

Cieľom projektu občianskeho združenia Košický dukát na výmenu tovarov a služieb je podľa Gürtlera predovšetkým poskytnúť alternatívny spôsob platieb pri výmene tovarov a služieb a zároveň podporiť lokálnych prvovýrobcov a obchodníkov.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.12.2016
Lokálna mena živec po 2,5 roku končí
Na konci tohto roku končí po zhruba dva a pol roku od zavedenia lokálna mena živec. Obchodníci si živce budú môcť spätne zameniť za eurá do konca januára 2017.
viac
05.01.2017
Štafetu Európskeho mesta športu si od Košíc prevezme Banská Bystrica
Trojkráľovým behom 6. januára o 15.00 h sa Košice symbolicky rozlúčia s titulom Európske mesto športu 2016. V ten istý deň prevezme titul Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017.
viac
19.11.2017
Prešov získal prestížnu Cenu ITAPA 2017
Odborná porota posudzovala vyše 25 prihlásených projektov a udelila 3. miesto v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti pre mesto Prešov za projekt s názvom: Mapové údaje mesta Prešov pre každého.
viac
16.11.2019
Zariadenia sociálnych služieb - príležitosť zapojiť sa do deinštitucionalizácie
Zariadenia sociálnych služieb majú opäť možnosť zapojiť sa do procesu deinštitucionalizácie, teda do prechodu z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %