Snímka zdroj: (zivica.sk).
Na konci tohto roku končí po zhruba dva a pol roku od zavedenia lokálna mena živec. Obchodníci si živce budú môcť spätne zameniť za eurá do konca januára 2017.
Ako uviedla koordinátorka lokálnej meny vo Zvolene Jana Udvardiová, živec fungoval prvé dva roky vcelku dobre. "Na to, že to bola na Slovensku novinka, sme sa tešili, že ju ľudia používajú a sú touto myšlienkou nadšení," priblížila.
Avšak na to, aby lokálna mena naozaj fungovala, ako má, a splnila svoj účel (podpora komunity a lokálnej ekonomiky), bolo potrebné, aby sa do obehu dostalo dostatočné množstvo živcov. "Nám sa v minulom roku podarilo zameniť 14 000 živcov, ktoré ľudia následne využívali na platbu v zapojených prevádzkach. To však nie je postačujúca suma na splnenie cieľa," povedala.
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré stojí za zavedením lokálnej meny na Slovensku, podľa nej hľadalo cesty, ako živec dostať vo väčšej miere do peňaženiek ľudí.
Živica spoločne s ekonómmi a právnikmi pracovala na analýzach ohľadne vyplácania živcov ako časť výplaty pre zamestnancov. "Prišli sme však na to, že slovenské zákony neumožňujú zamestnávateľom vyplácať živce svojim zamestnancom. Išlo by to len formou naturálií, čo zamestnávatelia vyhodnotili ako veľmi zdĺhavý a komplikovaný proces. Nechceli do toho ísť," konštatovala.
A práve platná legislatíva je príčinou ukončenia lokálnej meny. Aby táto alternatívna mena skutočne plnila svoju funkciu, je nevyhnutné, aby sa ňou dali platiť miestne dane, poberať aspoň časť mzdy, alebo platiť napríklad za odvoz odpadu. "Žiaľ, tu je hranica, na ktorú sme narazili a bez zmeny zákonov sa nedá pohnúť legálne ďalej," podotkla.
Napriek tomu pokladá lokálnu menu stále za skvelý nástroj podpory komunity a miestnej ekonomiky. "Veríme, že v budúcnosti sa nám podarí lokálnu menu opäť otvoriť a bude fungovať minimálne tak dobre ako v zahraničí," uviedla.