Sobota 25.01.2020
Dnes má meniny 
Gejza
°C
26.06.2019 09:25

V Karlovej Vsi menia od septembra poplatky v škôlkach a školách


Ilustračná snímka, zdroj: Karlova Ves


V Karlovej Vsi sa od septembra budú zvyšovať príspevky za dieťa v materskej škole či školskom klube detí. Poplatky sa zmenia aj v stravovaní, s uplatnením štátnej dotácie na obedy by však mali rodičia detí na základných školách i v poslednom ročníku škôlky zaplatiť od septembra menej ako doteraz.


Novelizáciu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) v utorok schválili karloveskí poslanci.       

V dôvodovej správe samospráva zvýraznila, že výška poplatkov zákonných zástupcov dieťaťa za čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach sa nemenili od roku 2015. "Odvtedy zásadne vzrástli ceny surovín a energií na prípravu jedál a rovnako aj objem mzdových prostriedkov v dôsledku prijatých legislatívnych zmien,“ upozornila mestská časť.       

Podľa schváleného návrhu zaplatia rodičia v Karlovej Vsi od nového školského roku 30-eurový poplatok za škôlku (bez poplatku za stravu), doteraz bola výška poplatku 19,80 eura. Mení sa i výška poplatku za školský klub detí (ŠKD) z 15,50 na 20 eur.       

Zmeny sa týkajú aj poplatkov za stravovanie – jednak tzv. režijného poplatku, ktorý bol doteraz vo výške 0,10 eura za stravnú jednotku, od septembra to bude 0,50 eura za jednu stravnú jednotku v  MŠ, resp. 0,75 eura za odobratú stravnú jednotku v prípade ZŠ. Zmeny sa týkajú aj „stravného“, teda poplatku za nákup potravín. Menia sa totiž finančné pásma, stanovené rezortom školstva s ohľadom na vek stravníkov. Po novom tak napríklad za žiaka na 1. stupni ZŠ bude poplatok 1,21 eura namiesto doterajších 1,09 eura za jednu stravnú jednotku. Výraznejšie narastá poplatok v MŠ (z 1,27 na 1,54 eura), kde však stravnú jednotku tvorí desiata, obed i olovrant (v ZŠ len obed).       

Pri porovnaní poplatkov a zohľadnení štátnej dotácie na obedy, by sa výrazné zvýšenie malo dotknúť celkových poplatkov za škôlku, z terajších 47,20 eura (prepočítané na 20 pracovných dní) na 70,80 eura. V poslednom roku škôlky (poplatok za škôlku sa neplatí, naopak platí dotácia štátu na obedy) sa však celkový poplatok zníži o viac než desať eur z 27,40 eura na 16,80 eura.       

Na základných školách má po zmene poplatku za stravné a režijné na stravu i zohľadnení dotácie na obedy klesnúť poplatok za mesačné stravovanie pri 20 pracovných dňoch o viac ako osem eur (8,60 – I. stupeň ZŠ, 8,20 eura – II. stupeň ZŠ).       

V súhrnom vyjadrení bude rodič za žiaka na I. stupni ZŠ, navštevujúceho ŠKD a stravujúceho sa v jedálni platiť mesačne o štyri eurá menej (pri 20 pracovných dňoch).       

Nárast financií pre školské zariadenia z vyšších rodičovských poplatkov by malo ísť nielen na pokrytie zvýšených prevádzkových nákladov, ale v súvislosti s predpokladaným nárastom stravníkov v jedálňach ZŠ aj na potrebné personálne posilnenie i doplnenie materiálno-technologického vybavenia.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Materské školy verzus škôlky bez strechy– v Nemecku je 1200 lesných škôlok
Ukazuje sa, že u nemeckých rodičov je tento typ predškolského zariadenia čoraz viac v kurze. Nemci ich zriaďujú v dvoch základných formách – ako triedu v bežnej materskej škole alebo ako samostatné zariadenie.
viac
29.04.2016
Materské školy verzus lesné škôlky bez strechy a stien – ako je to na Slovensku
V západnej a severnej Európe overená prax, u nás takmer neznáma alternatíva výchovy a vzdelávania.
viac
27.07.2016
Základná škola Veternicová k 31. augustu definitívne končí
Základná škola na bratislavských Dlhých Dieloch nový školský rok neotvorí. Ministerstvo školstva potvrdilo rozhodnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Karlova Ves vyradiť ZŠ zo siete škôl.
viac
11.04.2017
Budova bývalej škôlky je nebezpečná
Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja dnes na mimoriadnom brífingu reagovali na nepravdivé informácie, ktoré zazneli na tlačovej konferencii župných poslancov Rudolfa Kusého a Eduarda Demela ohľadom predaja budovy materskej školy na Znievskej ulici č. 4 v MČ Bratislava – Petržalka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.72 %