Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
25.03.2024 05:05

V Gemeri vyhlásili ďalší ročník literárnej sci-fi súťaže


Ilustračná snímka, zdroj: Roku


Mesto Revúca, Mestské kultúrne stredisko v Revúcej a Littera, n. o., kultúrna inštitúcia BBSK, vyhlasujú celoslovenskú literárnu súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok. Súťaží sa v dvoch kategóriách: prvá – od 15 do 25 rokov a druhá – od 25 rokov. Uzávierka súťaže bude 31. mája 2024.


Vyhlasovateľom, organizátorom a garantom súťaže sú Mesto Revúca, Mestské kultúrne stredisko v Revúcej a Littera, n. o., kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja. Gustáv Maurícius Reuss bol rodák z Revúcej, ktorý napísal prvé sci-fi dielo na našom území „Hviezdoveda alebo Životopis Krutohlava“, ktoré popisuje cestu balónom z Revúcej až na Mesiac. Kuriozitou je, že tento rukopis vznikol o sedem rokov skôr, ako vôbec prvý román svetovo najznámejšieho spisovateľa tohto žánru Julesa Verna. Práve preto vznikla v srdci Gemera súťaž Cena Gustáva Reussa.

V tejto súťaži boli historicky úspešní napr. Michal Hvorecký, Alexandra Pavelková, Zuzana Mojžišová, Miloš Janoušek či Gustáv Murín a porotu tvorili legendy slovenskej literatúry Dušan Mitana, Kornel Földvári, Peter Jaroš, Andrej Ferko či Peter Uličný. Od samých začiatkov súťaže (1991) je cieľom hľadanie literárnych talentov a rozšírovanie okruhu fanúšikov sci-fi a fantasy.

Súťaže sa môže zúčastniť každý autor s prácou v slovenčine v žánri sci-fi alebo fantasy, ktorá ešte nebola publikovaná ani ocenená v inej literárnej súťaži. Práce majú predpísaný rozsah max. 7 normostrán (12 600 znakov). Podmienkou pre zaradenie do súťaže je vyplnená online prihláška. Súťažné práce bude hodnotiť odborná porota zložená z profesionálov v odbore: Lucia Lackovičová, Róbert Kotian a Peter Michalík.

Súťažiaci s najvyšším počtom bodov získa hlavnú cenu – Cenu Gustáva Reussa. Súťažiaci na druhom a treťom mieste budú ohodnotení vecnými cenami. Na návrh poroty bude udelená aj Cena mesta Revúca. Všetky ocenené práce budú publikované v Zborníku najlepších prác, ktorý po každom ročníku vydáva Mestské kultúrne stredisko v Revúcej.

Práce spolu s prihláškou posielajte elektronicky na e-mail: cgr@msksrevuca.sk

Autor: Karin Kilíková, riaditeľka MKS v Revúcej


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.12.2016
ZMOS vyhlásil ďalší ročník prestížnej súťaže Oskar bez bariér
Združenie miest a obcí Slovenska aj v tomto roku vyhlasuje tradičnú a prestížnu súťaž OSKAR BEZ BARIÉR. Doterajšie ročníky sprevádzali úspechy miest a obcí, ktoré neboli len medzi laureátmi a ocenenými, ale treba ich vidieť aj v samosprávach, ktoré sa inšpirovali aktivitami v búraní bariér.
viac
30.03.2020
TTSK vyhlásil tri verejné súťaže na prímestskú dopravu za 178 miliónov eur
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyhlásil v pondelok (30. 3.) tri verejné súťaže na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme v celkovej hodnote 177 900 000 eur. Vyplýva to z údajov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
viac
26.08.2020
Mesto vyhlásilo verejné obstarávanie na softvér pre parkovací systém
Mesto Bratislava vyhlásilo verejné obstarávanie na softvér pre parkovací systém. Pokračuje tak v príprave mestskej parkovacej politiky, ktorú plánuje spustiť v roku 2021. Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
viac
09.02.2022
Pre obnovu hlavnej stanice vyhlásia architektonickú súťaž
Pre obnovu hlavnej železničnej stanice v Bratislave a jej priľahlého okolia vyhlásia medzinárodnú architektonickú súťaž.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %