Drevený kostolík v skanzene pod hradom Ľubovňa.
V drevenom kostolíku v skanzene pod hradom Ľubovňa v Starej Ľubovni sa bude v piatok 6. januára slúžiť Trojkráľová liturgia v najstaršom slovanskom jazyku - staroslovienčine. Začne sa o 13. hodine.
Rôznorodosť zvykov v regióne severného Spiša podčiarkuje aj slávenie Trojkráľovej liturgie. "Jej súčasťou je aj sprievod okolo chrámu s ikonou patróna svätostánku, sv. Michala archanjela. O výnimočnosť a autentickosť slávenia liturgie sa postará nielen najstarší slovanský jazyk, ale aj mužská spevácka skupina Šambriňci zo Šambróna," priblížila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny Erika Šalatová.
Podľa nej sa región severného Spiša a Pienin vyznačuje aj rozmanitosťou etník, ktoré na jeho území žijú. Každé z nich si zachováva svoje tradície, ktoré súvisia aj so slávením Zjavenia Pána, teda s Troma kráľmi. "Počas tohto sviatku sa posväcujú domy, pričom nad dvere kňaz napíše, podľa aktuálneho roku, výraz v tvare 20-C+B+M-17, čo znamená Kristus nech žehná tento dom," priblížila Šalatová s tým, že traja králi boli prvými pohanmi, ktorí uverili v Ježiša. Podľa jej ďalších slov sa na východe v tento deň slávili Vianoce, čo je dodnes aktuálne u pravoslávnych veriacich, ktorí sú súčasťou regiónu Pienin a severného Spiša.