Zbojský potok.
Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič (LPM) bude v doline Zbojského potoka v okrese Snina pestovať trvalo viacetážové porasty.
Cieľom štátnych lesníkov je dosiahnuť v nárazníkovej zóne projektu UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy priestorovo a výškovo rozvrstvené lesné porasty pripomínajúce prírodný les. Informoval o tom riaditeľ LPM Peter Šiška.
„Ak chceme dosiahnuť priestorovú a výškovú diferenciáciu existujúcich porastov a pestovať tak trvalo viacetážové lesné porasty, bude nevyhnutné predĺžiť ich obnovnú dobu zo súčasných 30 rokov minimálne na 60 rokov. V praxi to znamená, že bude potrebné skôr tieto porasty rozpracovať, aby sme ich mohli prebudovať do podoby, ktorá je v súlade s prírode blízkym spôsobom hospodárenia a predstavami ochrancov prírody a verejnosti,” uviedol Šiška s tým, že takýto postup predstavuje zvýšenie finančných nákladov na údržbu lesov, preto o ich kompenzácii rokuje LPM s ministerstvom životného prostredia.
Projekt zmeny programu starostlivosti o les pre aktuálne desaťročie, ktorý prírode blízky spôsob obhospodarovania lesa do Polonín zavádza, vypracovali odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene a boli pripomienkované aj zo strany pracovníkov správy Národného parku Poloniny. Ako Šiška doplnil, zmeny reflektujú aj všetky legislatívne zmeny v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, platné od 1. januára 2020.
Zavedenie prírode blízkeho obhospodarovania lesa v doline Zbojského potoka si bude zároveň vyžadovať zahustenie existujúcej lesnej siete. „Dostatočne hustá sieť zvážnic a lesných ciest je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme mohli v lesoch hospodáriť prírode blízkym spôsobom,” vysvetlil Šiška s tým, že na tomto kroku sa zhodujú lesníci aj štátni ochrancovia prírody.