Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
07.02.2023 11:40

V bratislavskej zoo sa narodila samica ohrozeného druhu adaxa núbijského


Snímka zdroj: (FB / zoobratislava.sk).


V bratislavskej zoo sa narodila samica ohrozeného druhu adaxa núbijského. V súčasnosti patrí medzi najohrozenejšie cicavce na svete. Informovala o tom Alexandra Ritterová zo zoo.


"Je to naše prvé tohtoročné mláďatko, narodilo sa 24. januára," uviedla riaditeľka zoo Júlia Hanuliaková. Chovu adaxa núbijského sa v Zoo Bratislava venujú od roku 1989. Jeho záchrana sa podľa Ritterovej odohráva najmä za bránami zoologických záhrad, ktoré sa zapájajú do reintrodukčných programov a pomáhajú ho prinavracať do jeho prirodzeného prostredia.

Priblížila, že adax núbijský je elegantná púštna antilopa, ktorá pochádza zo saharskej Afriky. "Farba jeho srsti je prispôsobená silnému slnečnému žiareniu, vie sa efektívne pohybovať po piesku a dokáže vynikajúco hospodáriť s vodou," doplnila.

Antilopa pre svoju veľkosť však nevyniká rýchlosťou a stala sa ľahkou korisťou lovcov. "Adaxy sú zaradené do Európskeho záchranného programu pre ohrozené druhy a v záchranných chovoch zoo sa im dobre darí," podotkla Hanuliaková.

Zoo Bratislava je aktuálne dočasne zatvorená pre potvrdenie vtáčej chrípky u uhynutej husi podunajskej.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.05.2017
Bratislavská zoo má nový výbeh pre vlky
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s riaditeľkou Zoologickej záhrady v Bratislave Miloslavou Šavelovou koncom apríla slávnostne otvorili nové chovné zariadenie pre vlky euroázijské.
viac
19.05.2020
STU v Bratislave plánuje pokračovať v rekonštrukcii internátov
Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave plánuje aj napriek nepriaznivej situácii v súvislosti s koronakrízou pokračovať v plánovanej rekonštrukcii internátov. Informuje o tom univerzita na svojom webe.
viac
10.03.2022
Po ôsmich rokoch sa v zoo narodilo mláďa hrošíka libérijského
V zoologickej záhrade (zoo) v Bratislave sa po ôsmich rokoch narodilo mláďa hrošíka libérijského, ktorý je ohrozeným druhom. Na svet prišlo v pondelok (7. 3.) pred polnocou.
viac
02.08.2022
Zoo spustila výzvu #prehrosiky, vybudovať im chce nový domov
Zoologická záhrada (zoo) v Bratislave spustila výzvu #prehrosiky, ktorej cieľom je pomôcť vybudovať lepší domov pre hrošíky libérijské. Strecha ich súčasného chovného zariadenia je totiž v havarijnom stave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %