Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
11.02.2022 08:00

ÚVO urýchli procesy pri verejnom obstarávaní, mestá a obce to len podporujú


Na snímke zľava predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter počas tlačovej konferencie na tému problémov vyhlasovateľov súťaží, ktorý mení svoj prístup na významné zrýchlenie procesov verejného obstarávania na Úrade BBSK v Banskej Bystrici 10. februára 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) prichádza s novinkou, ktorá má zrýchliť procesy verejných obstarávaní (VO), a to aj v súvislosti s reakciou na pripomienky a podnety Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).


Informovali o tom vo štvrtok predseda ÚVO Miroslav Hlivák a predseda BBSK Ján Lunter v Banskej Bystrici.

„Po opatreniach na zrýchlenie súťaží, ktoré od 31. marca zavedie novela zákona o VO, prichádzame s ďalším opatrením. Úrad dnešným dňom zmení prístup pri vydávaní predbežných opatrení, ktorými de facto zakazuje vyhlasovateľom súťaží robiť akékoľvek úkony v súťaži do momentu nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Nový prístup úradu sa dotkne najmä konaní o námietkach, keďže práve pri nich vydáva predbežné opatrenia najčastejšie,“ zdôraznil Hlivák.

Úrad vydáva predbežné opatrenia preto, aby chránil vyhlasovateľa súťaže a hospodárske subjekty pred neúčelným a nehospodárnym predkladaním ponúk v prípade, že pri rozhodovaní o podanej námietke sa zistí rozpor v súťažných podkladoch so zákonom o VO.

Podľa Hliváka od dnešného dňa budú mať vyhlasovatelia súťaží, v ktorých bude potrebné vydať predbežné opatrenie, možnosť čiastočne pokračovať v procese obstarávania, čo znamená, že niektoré úkony majú povolené. Ide o tie, ktoré súvisia s vysvetľovaním alebo zmenou súťažných podkladov a netýkajú sa namietaných skutočností, prípadne úkony súvisiace s predĺžením lehoty na predkladanie ponúk.

„Očakávame zrýchlenie súťaží, najmä tých, ktoré sú financované z európskych zdrojov,“ konštatoval Hlivák.

Šéf BBSK Lunter si od novely zákona o VO sľubuje rýchlejší priebeh súťaží a klepnutie po prstoch všetkým, ktorí proces obstarávania v minulosti obštrukciami dokázali zamraziť a predlžovať na dlhé mesiace.

Združenie miest a obcí Slovenska s ÚVO dlhodobo spolupracuje. Zrýchlenie VO víta, pretože často sa stáva, že v prípade námietok zostane stáť.

„Iniciatívu ÚVO vítame. Každý krok, ktorým sa zefektívni a urýchli proces VO, znamená dobrú správu pre mestá. Únia miest Slovenska verí, že proces obstarávania prestane byť, objektívne i subjektívne, brzdou rozvoja miest,“ dodal Richard Rybníček, prezident únie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.05.2017
MV SR poskytlo zástupcom miest a obcí informácie o verejnom obstarávaní
Zástupcovia miest a obcí, ktorí sú oprávnenými prijímateľmi finančných prostriedkov z operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), dostali množstvo praktických informácií k procesom verejného obstarávania či k implementácii projektov.
viac
06.08.2020
Hlivák: Zákon pre výstavbu nájomných bytov upraví pracovná skupina
Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon.
viac
02.12.2020
Obstarávanie nájomných bytov
Úrad pre verejné obstarávanie pripravil odborný materiál o obstarávaní nájomných bytov. Účelom je napomôcť verejným obstarávateľom, predovšetkým mestám a obciam, pri zabezpečení výstavby bytových domov s nájomnými bytmi v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.
viac
18.01.2021
Problémom pri obstarávaní nájomných bytov sú najmä nevysporiadané pozemky
Najčastejšou chybou, ktorú robia mestá a obce pri výstavbe nájomných bytov je, že ich chcú postaviť na nevysporiadaných pozemkoch. Tým nedokážu vytvoriť podmienky pre čestnú súťaž a porušujú zákon.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %