Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
05.09.2023 08:55

Urgent v Nemocnici Bory funguje v plnej prevádzke, v Malackách skončil


Ilustračná snímka Nemocnici Bory


Urgent v bratislavskej Nemocnici Bory funguje od pondelka v plnej prevádzke. Urgentnú starostlivosť bude poskytovať iba dospelým pacientom. Ročne tam plánujú ošetriť 40.000 ľudí. Urgentný príjem spúšťali postupne, od piatka (1. 9.) fungoval pre vozidlá záchrannej zdravotnej služby.


"Zaradením oddelenia urgentnej medicíny do pevnej siete urgentných príjmov sme mohli v piatok 1. septembra spustiť vysokoprahový urgent, čiže pre pacientov, ktorých privezie rýchla zdravotná pomoc (RZP), a dnes spúšťame nízkoprahovú časť. V čase, keď z roka na rok rastie počet pacientov prijímaných do nemocníc v kritickom stave a z dôvodu vysokej koncentrácie obyvateľstva v regióne i zrušenia urgentného príjmu v nemocnici v Malackách, bolo spustenie urgentu v našej nemocnici nevyhnutnosťou," uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka.         

Prevoz pacienta v rámci oddelenia by mal podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Róberta Hilla trvať pár sekúnd. "Podarilo sa nám vytvoriť unikátne spojenie medzi tzv. crash rooms, čiže miestnosťami na urgentné prvotné ošetrenie akútnych pacientov, CT vyšetrovňami a operačnými sálami tak, aby prevoz pacienta netrval dlhšie ako niekoľko sekúnd. Takýto štandard patrí medzi európsku špičku. Nielenže vďaka tomu zvýšime šancu na prežitie akútnych pacientov, ale zvýšime aj ich šancu na uzdravenie," vysvetlil.         

Od septembra sa zároveň ukončila činnosť urgentného príjmu v Nemocnici Malacky. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je po ordinačných hodinách ambulancií zabezpečené prostredníctvom fungovania internej a chirurgickej príjmovej ambulancie, ako aj ambulantnej pohotovostnej služby.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.12.2020
Urgent v malackej nemocnici nezrušia
Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) v malackej nemocnici bude pokračovať aj v roku 2021.
viac
14.08.2021
Nemocnicu Bory majú otvoriť o rok a pol, riešia jej personálne obsadenie
Nemocnicu na bratislavských Boroch majú otvoriť o rok a pol, pripravuje sa jej personálne obsadenie. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Fedáková s tým, že v nej má pracovať 900 sestier a iných zdravotníckych pracovníkov.
viac
18.01.2023
BSK víta návrh MZ, aby urgentný príjem v Malackách fungoval aj v roku 2023
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) víta návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, aby urgentný príjem v Malackách ďalej fungoval aj v roku 2023. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman. Pôvodne mal urgent fungovať len do 1. februára.
viac
25.05.2023
Robíme všetko pre minimálny dosah zatvorenia urgentu v Malackách
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) deklaruje, že robí všetko pre to, aby malo avizované zatvorenie urgentu v Nemocnici Malacky minimálny dosah na pacientov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %