Piatok 24.01.2025
Dnes má meniny 
Timotej
°C
05.12.2024 11:05

Umenie Slovákov zo Srbska sa dostalo na zoznam nehmotného dedičstva UNESCO


Ilustračný obrázok (TASR)


Kovačické insitné umenie slovenských krajanov žijúcich v Srbsku sa v utorok (3. 12.) zapísalo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Uznanie insitnému umeniu z Kovačice v stredu vyslovili aj prezident SR Peter Pellegrini a ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).        

Kovačické umenie je dôkazom silného talentu a schopností ľudí, ktorí sa hlásia k svojim národným koreňom a ich diela obohatia svetovú kultúru," uviedol v príspevku na sociálnej sieti slovenský prezident. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí sa o zápis kovačického umenia do zoznamu UNESCO zaslúžili, pričom tento krok označil za potvrdenie dobrých slovensko-srbských vzťahov.         

Rozhodnutie zapísať kovačické insitné umenie do zoznamu UNESCO padlo v utorok na 19. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa konalo v paraguajskom hlavnom meste Asunción.         T

oto umenie sa vyznačuje "zobrazovaním tradičnej kultúry, historických, spoločenských a morálnych hodnôt komunity". Maliari pri vyobrazovaní prostredia vidieka a každodenného života používajú olejové farby a jasné odtiene.         

"Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem," povedal v tejto súvislosti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). V súčasnosti žije v Srbsku viac než 41.000 ľudí, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti.         

"Slovenky a Slováci si tu dokázali udržať nielen svoj materinský jazyk, tradície, ale i slovenskú kultúru, umenie a nenapodobiteľnú kreativitu," uviedol Blanár. Minister sa zároveň poďakoval všetkým, ktorí vyvinuli úsilie, aby sa kovačické insitné umenie zaradilo do zoznamu UNESCO.         

Podnet na zapísanie tohto typu umenia do zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO podalo v roku 2023 srbské ministerstvo kultúry.         

Šimkovičová podotkla, že v súlade s pravidlami UNESCO túto nomináciu predložilo Srbsko, avšak odbornými radami sa na nej podieľali aj experti zo Slovenska.         

"Kovačické insitné umenie predstavuje významný a výnimočný prvok reprezentujúci živé dedičstvo slovenskej menšiny žijúcej v Srbsku," povedala ministerka.         

Výbor OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru bude tento týždeň ešte rozhodovať aj o zaradení Školy remesiel ÚĽUV do Zoznamu dobrých praktík UNESCO. Pri rozhodovaní bude prítomný aj štátny tajomník ministerstva kultúry Mário Maruška.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2018
MK SR spustilo nominácie na zápis do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva
Výzvy na predkladanie nominácií vyhlásilo Ministerstvo kultúry (MK) SR. Termín na predloženie nominácií je do 16. marca 2018.
viac
28.11.2018
Modrotlač zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO
O šiestom zápise Slovenska v prestížnom zozname rozhodli členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Modrotlač a jej tradícia bola predložená na zápis v rámci spoločnej nominácie s Rakúskom, Českom, Nemeckom, Maďarskom.
viac
20.02.2020
V Krajskom múzeu v Prešove objavíte svet insitného umenia
Rákociho palác sa najnovšie premení na Svet kovačického insitného umenia. Rovnomenná výstava prezentuje diela dvoch generácií umelcov, najmä zo srbskej Kovačice a Padiny, hlavných centier tohto novodobého umeleckého smeru.
viac
26.03.2024
Seminár na tému UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva
Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u pozýva záujemcov o udržanie kultúrneho dedičstva na seminár zameraný na tému UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.31 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %