Ilustračná snímka: (Tripolitana).
Rákociho palác sa najnovšie premení na Svet kovačického insitného umenia. Rovnomenná výstava prezentuje diela dvoch generácií umelcov, najmä zo srbskej Kovačice a Padiny, hlavných centier tohto novodobého umeleckého smeru.
Pojem ″kovačická insita″ je svetoznámy a použil ho už José Pijoan vo svojich 10-zväzkových Dejinách umenia z konca 60-tych rokov. Ide o fenomén takzvaného naivného maliarstva, ktoré sa rozvinulo v mestečku Kovačica v srbskom regióne Vojvodina. Už takmer štvrť tisícročia (od r. 1784) tu žije početná slovenská menšina.
„Z Kovačice sa stalo jedno z hlavných centier svetového insitného maliarstva vôbec, nielen európskeho. Dodnes však nepoznáme príčinu, prečo sa taká významná škola naivného maliarstva rozvinula práve tu,“ vysvetľuje Mgr. Jozef Ridilla, historik umenia Krajského múzea v Prešove.
Slováci vo Vojvodine začali maľovať na konci 30-tych rokov 20. storočia. Vo svojich dielach podľa Ridillu nesmútia za starým domovom, ale oslavujú ten nový, srbský, kde mohli žiť v pokoji a v mieri. Hlavnou motiváciou ich tvorby sa tak stala snaha uchovať si spomienky na tradičný spôsob vidieckeho života v stále modernejšom svete.
„Každý insitný maliar má svoj vlastný výtvarný jazyk a svojskú štylizáciu a jeho jednoduchý pohľad na skutočnosť vnáša čistotu i do našich duší. Práve vďaka tomu je insitné umenie také fascinujúce,“ hovorí Ridilla.
Kurátorka výstavy Mária Raspirová koncipovala projekt ako putovnú výstavu po Slovensku. Doteraz ju mali možnosť vidieť diváci v Detve, Banskej Bystrici, Zvolene, Michalovciach a Bardejove. Zastúpení sú na nej tak starí majstri štetca ako aj súčasní maliari.
„Kovačické umenie je fenomén, ktorý si napriek svojej insitnosti – alebo paradoxne vďaka nej – našiel mnoho obdivovateľov. Svojbytná atmosféra týchto umeleckých diel, farebnosť a autenticita odkazu sú blízke tak odborníkom, ako aj širokej laickej verejnosti. Vystavujeme aj diela zakladateľských osobností kovačického naivného umenia, ako napríklad Martina Jonáša, Zuzanu Chalupovú či Jána Kňazovica. Je pre nás cťou sprostredkovať tento výnimočný umelecký odkaz našim návštevníkom,“ dodáva PhDr. Ľuboš Olejník, PhD., riaditeľ Krajského múzea v Prešove.
Výstava potrvá do 8.marca 2020.