Štvrtok 29.07.2021
Dnes má meniny 
Marta
°C
12.06.2021 04:12

Turistov čaká novinka, okrem baníckeho a zbojníckeho vláčika aj 34 tunelov


Horehronský expres


Vlaková turistická sezóna v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) pokračuje už tretie leto. Po úspešnej prvej sezóne, kedy koľajnice kraja brázdil Horehronský expres, pribudli ďalšie historické vlaky - banícky a zbojnícky.


Turisti sa teraz môžu tešiť na novinku, a to Expres 34 tunelov, ktorý po prvý raz vyrazí 3. júla. TASR o tom v piatok informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) BBSK s tým, že zážitkový vlak prevezie pasažierov po unikátnej trati plnej železničných stavieb. Lístky na všetky vlaky sú už v predaji na krajskej www.zahoramizadolami.sk.       

Historické vlaky počas uplynulých sezón previezli takmer 5200 cestujúcich. „Vlaky sú zážitkom samy osebe, najmä ak jazdu spríjemňujú zbojníci, hámorníci, klauni alebo permoníci. Vtedy je zážitok dokonalý,“ uviedla Eva Macuľová z KOCR.       

Na začiatku historických vláčikov bol Horehronský expres, ktorý si okamžite získal fanúšikov. Doplnili ho o Zbojnícky expres s cieľovou stanicou v Tisovci. Trojicu vlakov vlani uzavrel Banícky expres, ktorý premával na trase Zvolen–Banská Štiavnica–Kremnica. Pasažieri v lete spoznajú známu Trať mládeže medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou, ktorú v roku 1949 za 18 mesiacov vybudovalo viac ako 40.000 brigádnikov.       

Ak Horehronský expres tradične prepája Brezno s južnou časťou Slovenského raja a trasa je plná technických unikátov ako Telgártska slučka či Chmarošský viadukt, novinka tohtoročnej sezóny Expres 34 tunelov smeruje z Banskej Bystrice cez Harmanec do Kremnice a späť cez Hronskú Dúbravu, Zvolen a končí v Banskej Bystrici. Podľa Macuľovej o jej unikátnostiach sa cestujúci dozvedia vďaka odborníkovi priamo vo vlaku.       

Počas letnej sezóny KOCR plánuje 15 jázd, kapacita vláčikov je od 48 do 150 osôb. Projekt týchto vlakov podporuje BBSK sumou takmer 46.000 eur.      

 „Historické zážitkové vlaky sú kľúčovým turistickým produktom,“ zdôraznil šéf kraja Ján Lunter s tým, že ľudia vďaka nim objavia krásne kúty BBSK.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Potulka mestom Revúca predstaví významné historické pamiatky
Spoznať významné pamiatky a zaujímavé historické miesta jednej z metropol Gemera trochu inou formou než doteraz môžu turisti vďaka sérii podujatí Potulka mestom Revúca.
viac
08.06.2020
Horehronský expres vyráža 25. júla
Dobrovoľníci v sobotu skrášľovali vlakové stanice na Horehroní, ktorými aj toto leto bude prechádzať turistická atrakcia Horehronský expres.
viac
07.10.2020
Historická električka prepravila napriek pandémii 7400 cestujúcich
Historická električka prepravila počas tejto sezóny na trati medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami napriek koronakríze takmer 7400 cestujúcich.
viac
25.05.2021
BBSK prichádza s výnimočným MÚZPAS-om
Do štyroch múzeí a jednej galérie v Banskej Bystrici a okolí sa počas tejto sezóny dostanú návštevníci za zvýhodnenú cenu a prostredníctvom jedinej vstupenky. Atraktívny MÚZPAS pripravil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v spolupráci s OOCR Stredné Slovensko a Mestom Banská Bystrica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.72 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.43 %