Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
02.03.2024 03:05

Systém zdieľania bicyklov odštartuje sezónu v polovici marca


Snímka zdroj: mesto Žilina


Systém zdieľania bicyklov v Žiline odštartuje šiestu sezónu v polovici marca. Podľa Kataríny Gazdíkovej zo žilinskej radnice pribudnú k doterajším 30 stanovištiam bicyklov ďalšie dve virtuálne stanice a zvýši sa aj počet bicyklov.


Doplnila, že pre používateľov bude k dispozícii nová modernejšia aplikácia a možnosť využívať predplatné. "V novej sezóne bude k dispozícii celkovo 195 bicyklov, oproti minulému roku vzrástol ich počet o 50 kusov. Nové stanice pribudnú v lokalitách Stanica Záriečie a na Kamennej ulici. Zásadnou novinkou bude skrátenie výpožičného času zadarmo. Používatelia si budú môcť zvoliť v rámci nových podmienok výpožičiek jednorazovú výpožičku alebo využiť predplatné na celú sezónu," uviedla.         

"V prípade jednorazovej výpožičky bude po novom bezplatných prvých 15 minút, následne si cyklista priplatí za každých 15 minút 25 centov. Ak si však zaplatí predplatné na celú sezónu vo výške 10 eur, bezplatný čas výpožičky bicykla bude 30 minút. Až následne sa bude účtovať poplatok vo výške 25 centov za každých 15 minút," vysvetlil primátor Žiliny Peter Fiabáne.         

Od spoplatnenia si samospráva sľubuje rozšírenie systému a zvýšenie obrátkovosti bicyklov, čím sa stanú dostupnejšie pre väčší počet používateľov. "Spoplatnenie reflektuje aj celkový priemerný čas jednotlivých výpožičiek, pričom priemerná dĺžka výpožičky bola vlani 11 minút. Celkovo 83 percent cyklistov využívalo bicykel do 15 minút. Čo znamená, že väčšiny používateľov sa táto zmena nedotkne alebo sa dotkne len minimálne," podotkol Fiabáne.         

Systém BikeKIA funguje v Žiline od roku 2019. V prvej sezóne sa registrovalo takmer 23.000 cyklistov, za päť rokov prevádzky ich počet stúpol na necelých 45.000. Používatelia vlani urobili 198.181 výpožičiek. "Hlavným partnerom projektu je Nadácia Kia Slovakia. Prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť Arriva Slovakia dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku," uzavrela Gazdíková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.09.2017
Cyklobusy budú premávať až do konca septembra
Aj po skončení letných prázdnin stále jazdia na cestách župné cyklobusy. Počas víkendov a sviatkov môžu cyklisti využiť unikátny spôsob prepravy až do nedele 1. októbra 2017.
viac
18.03.2019
Rozbicyklujme Žilinu! Koncom marca štartuje žilinský bikesharing
Dlho očakávaný systém zdieľaných bicyklov v Žiline pod značkou BikeKIA bude slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta od piatka 29. marca 2019. Žilinská samospráva slávnostne spustí nový systém o 15-tej hodine na Námestí Andreja Hlinku.
viac
29.03.2019
Po Nitre prevádzkuje ARRIVA plne funkčný systém bikesharingu aj v Žiline
Žilina je po Nitre druhým krajským mestom, v ktorom je od dnešného dňa obyvateľom a návštevníkom mesta k dispozícii plne funkčný systém zdieľaných bicyklov ako doplnok mestskej verejnej dopravy. Bikesharing v Žiline prevádzkuje spoločnosť ARRIVA pod názvom BikeKIA.
viac
07.05.2019
Svetový rekord bikesharingu v Žiline
Systém zdieľaných bicyklov BikeKIA v Žiline sa teší mimoriadnej obľube obyvateľov a návštevníkov Žiliny. Dôkazom toho je aj svetový rekord v rámci systémov nextbike v počte prenajatí jedného bicykla počas 24 hodín.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %