Ilustračná snímka
Vajcia sú takmer každodennou súčasťou slovenských domácností. Druhý októbrový piatok už od roku 1996 patrí Svetovému dňu vajec (World Egg Day). Tento rok vyšiel spomínaný deň na piatok 13. októbra.
Nadšenci vajec na celom svete sa stretávajú, aby uznali pozoruhodné nutričné, environmentálne a spoločenské výhody vajec. Čo však ale s obalom, v ktorom si vajcia domov prinesiete?
Spomínané podujatie každoročne oceňuje všestranné a vysoko výživné vajce. „Zdôrazňujeme širokú škálu jedinečných nutričných výhod, ktoré prináša ľudskému zdraviu, a jeho rozsah v boji proti bežným nedostatkom živín, čo v konečnom dôsledku prispieva k zdravej budúcnosti pre všetkých,“ uvádza Medzinárodná komisia pre vajcia vo svojej tlačovej správe.
Obsahujú množstvo živín
Vajcia, známe pre svoju hustotu bielkovín a živín, patria medzi najvýživnejšie potraviny na planéte. Jedno veľké vajce obsahuje 13 základných vitamínov spolu so 6 g bielkovín, čo z neho robí hodnotný a cenovo výhodný doplnok stravy vhodný pre jednotlivcov všetkých vekových kategórií na celom svete.
Kam s obalmi z vajec?
Túto obľúbenú pochúťku si Slováci nosia z obchodov v rôznych obaloch. Na to, že tieto obaly patria do triedeného zberu a je potrebné ich správne vytriediť, upozorňuje Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK, ktorá zabezpečuje triedený zber vo väčšine miest a obcí Slovenska. „Vajíčkové kartóny sú vyrobené z papiera, ktorý už bol viackrát recyklovaný, no to nie je dôvodom na ich vhadzovanie do zmesového odpadu. Ak sú vyrobené z papiera, do papiera ich aj vyhodíme. Ak ich recyklátor už nebude vedieť ďalej spracovať, poputujú aspoň na energetické zhodnotenie, čo je vždy lepšie, ako keby mali skončiť na skládke,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. A zároveň dopĺňa: „Pokiaľ máme vajíčka zabalené v plastovom obale, tak ten vytriedime do žltej nádoby na plasty.“ Samozrejme, je tu ešte možnosť nájsť niekoho, kto vie tieto obaly ďalej využiť, napríklad niekto, kto chová sliepky a predáva vajcia. Potešia sa im možno aj bezobalové obchody, ktoré predávajú vajíčka.
Najväčšími producentmi sú Holanďania
Ako uvádza analytik Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank, v krajinách Európskej únie sa ročne vyprodukuje okolo 100 miliárd vajec. „To je približne 220 vajec na jedného obyvateľa. Najviac vajec v Európe vyprodukujú Francúzi, ročne viac ako 15 miliárd kusov. Viac ako 10 miliárd kusov doručia aj chovatelia ďalších veľkých európskych krajín – Nemecko, Taliansko, Španielsko, Veľká Británia, ale aj Holandsko, ktoré je jednoznačne najväčším producentom vajec v Európe v prepočte na jedného obyvateľa (takmer 600 vajec na obyvateľa),“ vysvetlil Krošňák.
Slováci boli v produkcii vajec sebestační
Čo sa Slovenska týka, tak podľa údajov Eurostatu sa produkcia vajec vo veľkochovoch na Slovensku v roku 2021 znížila už len na necelých 700 miliónov. „To je 126 vajec na obyvateľa. To Slovensko radilo na samý koniec európskeho rebríčka, keď nižšiu produkciu vykazovali už len Estónsko a Luxembursko. Čísla zahraničného obchodu v roku 2022 však naznačujú, že už v minulom roku sa produkcia vajec na Slovensku mohla opäť zotaviť. Slovensko bolo dokonca po 4 rokoch opäť sebestačné v produkcii vajec, keď do zahraničia vyviezlo až o 25 miliónov vajec viac, ako zo zahraničia doviezlo (v prepočte na obyvateľa 5 vajec),“ doplnil analytik.