Nedeľa 17.11.2019
Dnes má meniny 
Klaudia
°C
23.08.2019 04:25

Súčasťou hradných hier bude rytiersky turnaj na koňoch


Ilustračný výrez plagátu


V poradí 14. ročník Šarišských hradných hier sa uskutoční v nedeľu 25. augusta na hrade Šariš. Organizátori si pripravili program, v ktorom si pripomenú 720. výročie udelenia mestských výsad kráľom Ondrejom III.


Kráľ Ondrej III. udelil Sasom z Prešova, Sabinova a Veľkého Šariša mestské privilégiá 28. januára 1299. "Tieto výsady mali v dejinách nášho mesta veľký význam. Stalo sa slobodným. Výsadami sa mesto spolu s Prešovom a Sabinovom politicky i právne vyčlenili," uviedol primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.       

Hlavný program sa začne o 14.00 h na hradnom nádvorí vystúpením šermiarov. "Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na krátke divadelné predstavenie, v rámci ktorého sa udelia mestské výsady kráľom Ondrejom III. Potom bude nasledovať dobový oslavný tanec, do ktorého by sme radi zapojili aj návštevníkov. Tohtoročnou novinkou bude rytiersky turnaj na koňoch," doplnila riaditeľka Kultúrno-informačného centra vo Veľkom Šariši Mária Gáborová s tým, že na hrade odznie i slávnostná salva.       

Chýbať nebudú dobové jedlá, upečený chlebík v kamennej peci, ľudoví remeselníci, razenie mincí či drevený kolotoč. Program hier sa však začína na ceste na hradné nádvorie. "Hostia sa budú zabávať už na lesnej ceste na hrad. Čakajú ich rozprávky a interaktívne scénky, kde ich budeme vťahovať do deja. Všetci sa majú na čo tešiť," zdôraznila Gáborová.       

Na lúke pod hradom budú pre návštevníkov pripravené vystúpenia sokoliarov, šermiarov a rôznych remeselníkov. Deti budú mať k dispozícii nafukovací hrad a budú sa môcť povoziť na koňoch.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2016
Na fiľakovskom hrade si zmerajú sily rytieri
Posledný júnový víkend sa fiľakovský hrad prenesie do dôb dávno minulých.
viac
18.05.2018
Hrad Šariš obnovujú nezamestnaní, ožíva aj zážitkovými aktivitami
Hrad Šariš vo Veľkom Šariši prechádza konzerváciou a obnovou. Už ôsmy rok na ňom pracujú nezamestnaní v rámci projektu Záchrana kultúrneho dedičstva. V tomto roku dostalo mesto Veľký Šariš štátnu dotáciu na 40 nezamestnaných, ktorí od začiatku mája budú sedem mesiacov pracovať na hrade.
viac
11.04.2019
Originál privilégií kráľa Ondreja III. sprístupnia pre verejnosť
Magistrát hlavného mesta chce historicky prvýkrát ukázať širokej verejnosti originál prvého známeho mestského dokumentu Bratislavy. Privilégiá kráľa Ondreja III. majú byť najväčším lákadlom tohtoročných Bratislavských mestských dní.
viac
03.05.2019
Rytieri na Devíne prinesú na hrad obdobie uhorsko-tureckých vojen
Bratislavský hrad Devín prenesie návštevníkov opäť do čias minulých, do obdobia uhorsko-tureckých vojen. V sobotu (4. 5.) sa totiž bude konať prvé z tohtoročných podujatí Rytieri na Devíne. Chýbať nebudú šermiarsko-divadelné predstavenia, rytiersky turnaj či orientálne tance a hudobný recitál.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %