Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
25.09.2021 07:50

Štúrovo oslavuje 20. výročie obnovy Mosta Márie Valérie


Most Márie Valérie. Snímka zdroj: Wikipédia


Premietaním dokumentárneho filmu o Moste Márie Valérie sa v Štúrove začali oslavy 20. výročia obnovy mosta spájajúceho mestá Štúrovo na slovenskej a Ostrihom na maďarskej strane Dunaja.


Súčasťou trojdňových osláv bude výstava dokumentov viažucich sa k rekonštrukcii mosta, premietanie filmu o obnove a odovzdaní Mosta Márie Valérie, sobotňajšie (25. 9.) raňajky na moste, ale aj kladenie vencov na moste, krojovaný sprievod smerujúci z mosta cez promenádu pri Dunaji na pešiu zónu či XX. Podunajský folklórny festival, informovala radnica.       

Most, postavený podľa plánov Jána Feketeházyho, slúži svojmu účelu od 28. septembra 1895. Počas oboch svetových vojen bol most poškodený, po jeho vyhodení do vzduchu 26. decembra 1944 bol 57 rokov mimo prevádzky. Obnovený bol 11. októbra 2001. „V súčasnosti využívajú most obyvatelia našich miest temer denne. Most významne napomáha osobnej doprave medzi dvoma štátmi, umožňuje využívanie služieb na oboch brehoch – maloobchod, cezhraničné zapojenie sa do trhu práce či návštevu škôl. Za uplynulých 20 rokov sa vybudovali úžasné kontakty medzi občanmi, podnikateľmi, inštitúciami, samosprávami, ako aj inými spoločenstvami či organizáciami. Povedal by som, že popri oceľovom moste sme postupne vybudovali mosty vlastné,“ povedal primátor Štúrova Eugen Szabó.       

Opatrenia súvisiace s novým koronavírusom priniesli novú situáciu. „Je pravda, že Most Márie Valérie stál nepoškodený na svojom mieste, predsa sme však nemohli po ňom prejsť. Vybudované kontakty bolo potrebné udržiavať napriek tomu, že používanie cestného mosta bolo obmedzené. Pravdepodobne nie každý vzťah vydržal uzatvorenie mosta, ale som presvedčený, že väčšina sa dokázala prispôsobiť,“ zhodnotil súčasnú situáciu primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.09.2016
Okrúhle výročia obce Mojmírovce pripomenú trojdňové slávnosti
Trojdňovými slávnosťami si v Mojmírovciach pripomenú 860. výročie prvej písomnej zmienky o obci a zároveň 65. výročie začiatku výroby vína v miestnom poľnohospodárskom družstve.
viac
10.01.2017
Mesto pod Sninským kameňom existuje oficiálne už 700 rokov
Snina si v tomto roku pripomína 700. výročie prvej písomnej zmienky. Ako uviedol jej primátor Štefan Milovčík, hlavným cieľom tejto spomienky je predovšetkým to, aby boli obyvatelia mesta právom hrdí na jeho históriu i súčasnosť.
viac
08.10.2018
V Detve si pochodom pripomenuli jedinú partizánsku prehliadku
Niekoľko stoviek ľudí v sobotu dopoludnia pochodovalo starou časťou Detvy, aby si takto pripomenuli 74 rokov, ktoré uplynuli od jedinej partizánskej prehliadky počas SNP, ktorá sa uskutočnila práve v meste pod Poľanou.
viac
14.02.2020
Rekonštrukcia Kolonádového mosta pokračuje podľa harmonogramu
Rekonštrukčné práce na Kolonádovom moste v Piešťanoch pokračujú podľa harmonogramu a nateraz sú približne v polovici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %