Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
08.10.2018 03:13

V Detve si pochodom pripomenuli jedinú partizánsku prehliadku


Ilustračná snímka (tasr)


Niekoľko stoviek ľudí v sobotu dopoludnia pochodovalo starou časťou Detvy, aby si takto pripomenuli 74 rokov, ktoré uplynuli od jedinej partizánskej prehliadky počas SNP, ktorá sa uskutočnila práve v meste pod Poľanou.


"Túto tradíciu sme začali pred 11 rokmi z iniciatívy Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Detve," povedal TASR predseda tejto základnej organizácie Július Feješ. "Ľuďom chceme takto pripomenúť, o čo vtedy išlo. Pamätníci na ten deň nám už síce takmer vymreli, ale v organizovaní nám pomáhajú napríklad kluby vojenskej histórie, ktoré predvádzajú dobové oblečenie, uniformy, zbrane. Tentoraz prišli členovia klubu vojenskej histórie z Prešova," doplnil.       

Pochod Partizánskou ulicou účastníci ukončili pri pamätníku obetiam druhej svetovej vojny na detvianskom námestí.       

Spomienka na povstaleckú prehliadku bola súčasťou trojdňových osláv 380. výročia založenia Detvy. Už v piatok (5. 10.) bolo v tamojšom Dome kultúry Andreja Sládkoviča slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, počas ktorého odovzdali zástupcovia samosprávy ceny mesta Detva a predstavili aj novú monografiu mesta.       

V sobotu krátko predpoludním primátor mesta Ján Šufliarsky otvoril Detviansky jarmok. O 14. hodine odštartovala obľúbená Retro jazda 2018. "Účastníci sa prešli ulicami historického mesta na starých bicykloch a motocykloch, poobliekaní do retro odevov," priblížila jazdu hovorkyňa Mestského úradu v Detve Zuzana Vrťová. Program pokračoval vystúpeniami kapiel a o 21.30 h bol na hlavnom námestí ohňostroj.       

Nedeľný program sa začal o 10.30 h vo farskom kostole sv. Františka Assiského slávnostnou svätou omšou pri príležitosti 380. výročia Detvy a sviatku patróna farnosti a Detvy, Františka z Assisi. "Výraznou bodkou za jubilejnými Dňami mesta Detva bol program A ty Detva biela. Program nesie meno piesne, ktorá rozpráva príbeh o bielych krojoch Detvanov a ich tradíciách, ktoré si ctia a uchovávajú až dodnes," doplnila Vrťová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Spoznajte zlomové okamihy mestskej histórie
Špeciálnu tematickú prehliadkovú trasu mestom si pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Mikuláši pre návštevníkov pripravilo tunajšie informačné centrum.
viac
01.07.2018
Folklórne slávnosti pod Poľanou pripomenú aj 380. výročie založenia Detvy
Scénické i komorné folklórne programy, sprievodné podujatia ako Jarmok tradičných ľudových remesiel, Gajdošský dvor, ale i výstavy sôch, drevených plastík či modrotlače budú súčasťou 53. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou 6. - 8. júla.
viac
27.09.2018
V Očovej pri oslave jubilea odhalia pamätník Jánovi Berkymu Mrenicovi
Odhalenie pamätníka husľovému virtuózovi Jánovi Berkymu Mrenicovi (1939-2008) otvorí v piatok 28. septembra o 17.30 h dvojdňové oslavy 755. výročia prvej písomnej zmienky o obci Očová v okrese Zvolen. O niekoľko dní uplynie desať rokov od jeho smrti.
viac
20.08.2019
Slovenské národné povstanie si opäť pripomenieme na Jankovom vŕšku
Od Slovenského národného povstania (SNP) uplynie 29. augusta 2019 presne 75 rokov. Trvalo asi 60 dní a svoj život v ňom podľa odhadov položilo až 15 tisíc ľudí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %