Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
04.12.2023 04:05

Stovky ľudí podpísali výzvu na záchranu projektu kreatívneho centra


Vizualizácia obnovy štyroch historických objektov v niekdajších kasárňach pod Zoborom, ktoré mali byť súčasťou KC v Nitre. (Livinark, s.r.o.)


Viac ako 700 ľudí sa od nedele (3. 12.) podpísalo pod výzvu na záchranu projektu Kreatívneho centra (KC) v Nitre. Sú medzi nimi herci slovenských divadiel, hudobníci, speváci, organizátori medzinárodných festivalov i predstavitelia umeleckých škôl.


Signatári vo výzve upozorňujú na kroky Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Nitre, ktoré podľa nich vedú k ohrozeniu a možnému zániku projektu KC, ktoré je pred dokončením.         

Mesto Nitra získalo na KC 15,5 milióna eur z fondov Európskej únie (EÚ). Jeho súčasťou je okrem ďalších aktivít aj rekonštrukcia vzácnej budovy bývalého kina Palace a obnova štyroch historických objektov v niekdajších kasárňach pod Zoborom. V týchto priestoroch následne vzniknú rôzne prevádzky kreatívneho priemyslu. Mesto doteraz za práce na KC vyplatilo vyše päť miliónov eur. Momentálne radnica hľadá ďalších deväť miliónov eur na zaplatenie faktúr za už vykonané práce. Tie budú mestu z európskych fondov preplatené začiatkom roku 2024.         

Radnica sa preto rozhodla vziať si preklenovací úver, ktorý sa splatí po nabehnutí financií z EÚ na účet mesta. O úvere mali mestskí poslanci rozhodnúť na svojom mimoriadnom zasadnutí 27. novembra. Nakoniec však neschválili ani program rokovania a o úvere nehlasovali. Väčšina z nich žiadala za svoj hlas ústupky od vedenia mesta. V spoločnom vyhlásení požadovali priestor pre nezávislých poslancov v riadení mesta a pri kontrole činnosti KC, odvolanie prednostu mestského úradu, zrušenie funkcie poradcu pre komunikáciu a vykonanie auditu na radnici. "Ak príde k dohode, sme ochotní participovať na udržaní projektu KC," uviedli vo vyhlásení, pod ktorým je podpísaných 15 poslancov z 31-členného mestského zastupiteľstva.         

Nitriansky primátor Marek Hattas označil ich konanie za nešťastné a nezodpovedné. Podľa jeho slov je nesprávne, ak časť z poslancov podmieňuje personálne zmeny na mestskom úrade blokovaním projektu za 15,5 milióna eur. "V tejto veci budem konať v záujme obyvateľov Nitry a som pripravený viesť rokovania s poslaneckou väčšinou," skonštatoval Hattas.         

Signatári výzvy pripomínajú, že nitriansky projekt kreatívneho centra je najväčším svojho druhu na Slovensku, no po rokoch tvrdej práce mu hrozí zánik a uhradenie všetkých nákladov z mestskej kasy. "My, dolu podpísaní signatári výzvy Zachráňme Kreatívne centrum Nitra, so znepokojením sledujeme kroky MsZ v Nitre, ktoré podľa nás vedú k ohrozeniu a možnému zániku projektu KC Nitra. Sme presvedčení, že konanie časti poslancov MsZ je v rozpore so záujmami mesta Nitry. Vyzývame poslancov MsZ v Nitre, aby podnikli všetky potrebné kroky k záchrane KC. Prvým krokom je schválenie preklenovacieho úveru a následné vyčlenenie peňazí na chod KC," konštatuje sa okrem iného vo výzve.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2019
Informácia k výzve IROP-PO3-SC31-2019-49
Ministerstvo kultúry SR informuje o aktualizácii výzvy na zakladanie kreatívnych centier (centralizovaná podpora) a podporu dopytu po kreatívnej tvorbe (emerging talents).
viac
02.01.2021
KSK uzavrel zmluvu na čerpanie peňazí na vybudovanie kreatívneho centra
Košický samosprávny kraj (KSK) uzavrel zmluvu s Ministerstvom kultúry SR na čerpanie takmer 18 miliónov eur na vybudovanie Kreatívneho centra Košického kraja. Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Terezková.
viac
07.12.2022
Nitra pokračuje v rekonštrukcii objektov pre kreatívne centrum
Na Martinskom vrchu v Nitre pokračujú aj cez zimu stavebné práce na rekonštrukcii objektov, ktoré budú slúžiť novému kreatívnemu centru. V roku 2020 získalo mesto na jeho vybudovanie 15,5 milióna eur z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
15.12.2023
Mestskí poslanci schválili miliónové financovanie kreatívneho centra
Nitrianski mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní na poslednú chvíľu odsúhlasili financovanie dostavby kreatívneho centra (KC). Mesto na projekt získalo 15,5 milióna eur z európskych fondov, ktoré postupne nabiehajú na mestský účet.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %