Štvrtok 24.09.2020
Dnes má meniny 
Ľuboš, Ľubor
°C
09.09.2020 10:40

Starostovia sa oboznámili s možnosťou podnikania s majetkom obcí


Snímka z podujatia.


Možnosti podnikania s majetkom miest a obcí, ochrana majetku poistením či využívanie komunálneho majetku v sociálnom podniku.


Aj to boli témy seminára, ktoré v pondelok v obci Vígľaš-Pstruša v okrese Detva zorganizovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pre volených predstaviteľov samospráv a zamestnancov mestských a obecných úradov.

Seminár zorganizovali na strednom Slovensku v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, ktorý ZMOS uskutočňuje vďaka finančnej podpore z Európskeho sociálneho fondu.

S podnikaním s majetkom miest a obcí vyše sto účastníkov podujatia oboznámila prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov SR Eva Balážová. „Dôležité je ujasniť si, čo obec potrebuje a čo nie. Možné je majetok si ponechať, rekonštruovať ho, podnikať s ním, či založiť obchodnú spoločnosť,“ ujasnila.

Publiku, v ktorom sedeli viacerí starostovia slovenských miest a obcí ďalej predniesla, že dôvodmi stagnácie zakladania podnikov s majetkovou účasťou miest je finančná kríza a jej dosahy na hospodárenie obcí, či konflikt záujmov. Dodala tiež, že obchodných spoločností s majetkovou účasťou mesta z posledného sčítania v roku 2018 je najviac v Prešovskom kraji. Takýchto miest je tam 23 a spolu majú 60 obchodných spoločností. Najmenej samospráv je v Bratislavskom kraji, kde je takýchto miest šesť a spolu majú 18 obchodných spoločností.

Účastníkom pondelkového stretnutia tiež Balážová vysvetlila, ako funguje sociálne podnikanie. „Získané výnosy sa v prevažnej miere znovu reinvestujú do sociálnych cieľov podnikateľského zámeru. Toto podnikanie reprezentuje také aktivity, cez ktoré sa môžu pokryť životné potreby lokálnych spoločenstiev a sociálne potreby ich obyvateľov,“ vysvetlila a doplnila, že pomôcť môžu aj ľuďom, ktorí si ťažko hľadajú prácu. 

Ochrana majetku miest a obcí z pohľadu jeho poistenia bola témou regionálnej obchodnej manažérky Komunálnej poisťovne Nikolety Dobrotkovej. Podľa prezentácie, ktorú komentovala, počet poistených miest a obcí je 2100, čo je viac ako 70 percent z ich celkového počtu. Poistných zmlúv je spolu 14 600. Ako ďalej dodala, najviac poistných udalostí sa týka škôd, ktoré spôsobujú blesky či povodeň.

Seminár zorganizovali na strednom Slovensku v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, ktorý ZMOS uskutočňuje vďaka finančnej podpore z Európskeho sociálneho fondu.

Autor: (ZMOS, TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.07.2020
ZMOS podpísal memorandum s kľúčovými partnermi
Kľúčovými partnermi ZMOS sa na základe memoranda o spolupráci stali Asociácia komunálnych ekonómov SR, Združenie hlavných kontrolórov a tiež Združenie náčelníkov obecných a mestských polícií.
viac
17.08.2020
Envirofond verí, že zmluvy k dotáciám uzatvorí v najbližších dňoch
Podpisovanie zmlúv so samosprávami o poskytnutí podpory formou dotácie očakáva Environmentálny fond v najbližších dňoch.
viac
10.09.2020
Vzácne čriepky problémov bude treba poskladať a riešiť
V rámci svojich pracovných ciest po slovenských regiónoch navštívil predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger v spoločnosti starostu košickej mestskej časti Juh Jaroslava Hlinku a ústredného riaditeľa Kancelárie ZMOS Michala Kaliňáka mesto Košice.
viac
11.09.2020
ZMOS skúma vybrané parametre bezpečnej samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší prieskum. Aktuálne sa sústredilo na vybrané parametre bezpečnej samosprávy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %